Pekin’de neler oluyor? Son üç ayda ikinci üst düzey yetkili görevden alındı

0

Çin yönetimi istikrarsızlık göstermeye başladı. Bir süredir ortalarda görünmeyen Savunma Bakanı Li Şangfu’nun da görevden alınmış olduğu açıklandı

REKLAM

Çin Savunma Bakanı görevinden alındı. Bu, son üç ay içinde ikinci üst düzey yetkilinin görevden alınması oldu. 

Bu durum Çin Devlet Başkanı Şi Jinping etrafındaki ekibinin istikrarıyla ilgili soruları gündeme getirdi.

Kamuoyu önünde iki aydır görünmeyen Li Shangfu’nun akıbeti merak edilmeye başlanmıştı.

Çin devlet medyasında yer alan haber ile konuya ilişkin dedikodular son buldu. Savunma Bakanı Li Shangfu’nun devlet konsey üyeliğinden alındığı duyuruldu.

Ayrıca Temmuz ayında dışişleri bakanlığı görevinden alınan Qin Gang’ın da devlet konsey üyeliğinden alındığı belirtildi.

Çin’in en üst yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, her iki kişinin görevden alınmasını da onayladı ancak nedenlerine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Li’nin yerine henüz herhangi bir atama yapılmazken ülke, 29-31 Ekim tarihlerinde Pekin’de yabancı savunma yetkililerinin ağırlanacağı Pekin Şangshan Forumu’na  hazırlanıyor. 

Li, son olarak 29 Ağustos’ta halka açık bir etkinlikte görülmüştü. Geçen ay ise ekipman tedariki ve geliştirme ile ilgili şüpheli yolsuzluk nedeniyle soruşturulduğu bildirildi.

En kısa görev yapan bakan

Li, yalnızca Mart ayından bu yana görevdeydi ve Şi, devlet başkanı olarak üçüncü dönemine başladığında atanmıştı. Li, bu şekilde Çin’in görevde en kısa kalan savunma bakanı oldu

Qin de benzer şekilde kamusal alanda gözden kaybolmadan önce sadece bir yıl görevinde kalabilmiştı. 

Resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Wall Street Journal, Qin’in Amerika Birleşik Devletleri’ne büyükelçi olarak görev yaptığı sırada evlilik dışı ilişkisi olduğunu yazmıştı. 

Li ve Qin’in detaylı açıklamalar olmadan görevden alınmaları, Çin’in ekonomik büyümesinin yavaşladığı ve ABD ile ilişkilerinin bir dizi konu nedeniyle bozulduğu bir dönemde Pekin yönetimindeki istikrarsızlığın arttığına işaret ediyor. 

Bu iki isim Çin’in beş devlet konseyinden birinde görev yapıyor ve bu nedenle sıradan bir bakanlık görevinin yanı sıra önemli bir kamu oyu figürü rolü üstleniyorlardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom