Pompeii’de orta sınıfın yaşamını aydınlatan yeni keşifler yapıldı

0

İtalya’nın turistik merkezlerinden biri olan antik Roma kenti Pompeii’de, şehir volkanik bir patlamanın ardından küle gömülmeden önce orta sınıf yaşamını aydınlatan yeni keşifler yapıldı.

İtalya’nın antik Roma kenti Pompeii’de, volkanik bir patlamayla küle gömülmeden önce kentteki orta sınıf yaşamını aydınlatan yeni keşifler yapıldı.

Pompeii Arkeoloji Parkı Müdürü Gabriel Zuchtriegel, 2018 yılında ilk kez ortaya çıkarılan antik bir Roma evinde (domus) yapılan kazılarda kentteki sıradan insanların ev yaşamına dair değerli bilgiler elde edildiğini söyledi. MS 79’da küllerin altına gömüldüğü

“Mali kaynaklar tüm odaları dekore etmemize izin vermedi”

Yeni buluntular arasında, lares adı verilen koruyucu tanrılara adanan ve lararium adı verilen evin avlusundaki kutsal alanda mobilya ve ev eşyaları yer alıyor.

Zuchtriegel, evin avlusunda güzelce dekore edilmiş bir sarnıç olmasına rağmen, “finansal kaynaklar evin beş odasını da dekore etmeye yetmemiş olabilir” diyor. Duvarları boyasız ve toprak zeminli evin odalarından birinin depo olarak kullanıldığını da belirtmek gerekiyor.

Kalıntılar arasında ayrıca yatak odalarından birinde minderler için kumaş kalıntıları olan bir karyola bulunmaktadır. Uzmanlar, yatak tipinin daha önce bulunan ve köle ailelerin yatakları olduğuna inanılanlara benzediğini söylüyor.

Ortaya çıkarılanlar arasında açık bir ahşap sandık kalıntısı ve Yunan tanrısı Zeus’un kartala dönüşmesini tasvir eden bir kabartma ile süslenmiş bir kandil bulunmaktadır. Göğsün yanında küçük bir tripod da var.

Depoda yapılan aramalarda, arkası sağlam ancak rafları çökmüş ahşap bir gardırop gün ışığına çıkarıldı. Arkeologlar, dolabın en az 4 kapısı olduğuna ve yakınlardaki mutfakta kullanılmak üzere içine tencere ve tabakların yerleştirildiğine inanıyor.

“Siyasi kriz ve kıtlığa karşı savunmasız bir nüfus”

Diğer buluntular arasında iyi korunmuş kızak biçimli bir tütsülük, parlak kobalt mavisi ve zümrüt tonlarında yarı saydam çerçeveli bir tabak parçası yer alır.

Zuchtriegel, Pompeii’deki orta sınıf yaşamıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Roma İmparatorluğu’nda sosyal statü için mücadele eden ve günlük ekmeğini kazanmaya çalışan büyük bir nüfus vardı. Siyasi krizlere ve yiyecek kıtlığına karşı güvencesiz, ancak sosyal merdiveni tırmanma konusunda hırslı bir sınıf. .” konuşur.

Kazılar daha önce büyük ölçüde Pompeii’nin seçkin sakinlerinin muhteşem ve özenle freskli villalarına odaklanmıştı.

Ancak günümüzde arkeolojik faaliyetler giderek daha fazla orta sınıf, köleler ve uşakların yaşamına odaklanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket