Postcards: Özbekistan’ın sembollerinden, Altın Kaplamalı Medrese

0

Özbekistan katpostal dizisinin son noktası Semerkand’daki Registan meydanı ve meydandaki Tilla Kari diğer adıyla Altın Kaplamalı Medrese.

Özbekistan katpostal dizisinin son noktası Semerkand’daki Registan meydanı ve meydandaki Tilla Kari diğer adıyla Altın Kaplamalı Medrese.

17. yüzyıla ait olan yapı UNESCO dünya kültür mirası listesinde de bulunuyor.

Medereseye adını veren Tilla Kari altın sanat işçiliği anlamına geliyor. Bu büyük kubbeli yapının içerisine girdiğinizde ise bu ismin neden verildiğini anlıyorsunuz.

Özbekistan hakkında genel bilgiler:

  • Orta Asya’da bulunan ülkenin komşuları Kazakistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan
  • 1991 yılında SSCB’den bağımsızlığını ilan eden ülkenin nüfusu 30 milyon
  • Topraklarının beşte dördünü kaplayan ovalarla toplam yüzölçümü 425,400 kilometrekare
  • Kışın sıcaklık eksi yaklaşık 6 derece, yazın ise 32 derecenin üstünde
  • Ülkenin yüzde 80’i Özbek asıllı ve nüfusun yüzde 88’i Müslüman

Kubbenin iç tarafı harika dekoratif unsurlara sahip ve hemen her yanı altın yaldızla süslü. Her yıl binlerce turisti kendisine çekiyor.

“Bu medrese 1646-1660 yılları arasında Semerkand emiri tarafından inşa edildi. Ayrıca Registan’a eklenen son mimari unsur oldu.”(Tulkin Okbutaev, Semarkand turist rehberi)

Etkileyici simetrisiyle meydana eklemlenen son yapı olan Tilla-Kari’nin meydanın Semerkand’ın sembolü olmasında önemli payı bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket