Putin, devlet başkanlığı seçimleri öncesinde medyaya yeni kısıtlamalar getiren tasarıyı onayladı

0

Yeni kısıtlamalar, Rusya’yı 24 yıldır yöneten Putin’in altı yıllık yeni bir dönem için aday olmasının beklendiği seçimler öncesinde geldi.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkanlık seçimlerini düzenleyen yasada medyaya yeni kısıtlamalar getiren değişiklikleri onayladı.

Onaylanan değişikliklere göre, yalnızca kayıtlı medya kuruluşlarında sözleşmeli olarak çalışan gazeteciler seçim komisyonu toplantılarını takip edebilecek. Bu durumun serbest gazetecilere ve bağımsız gazetecilere engel olacağı düşünülüyor.

Değişiklikler ayrıca, komisyonun askeri üslerdeki veya sıkıyönetim altındaki bölgelerdeki faaliyetlerini bölgesel ve askeri yetkililerin izni olmadan bildirmenin yasaklanmasını da içeriyor.

Ayrıca değişiklikler “kilitli varlıklar” üzerindeki kampanya faaliyetlerini de yasaklıyor. Muhalefet ve bilgi akışına yönelik baskılarını artıran Rusya, Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere çok sayıda web sitesi ve hizmeti yasaklamış olsa da birçok kişi bu engellemeleri aşmak için VPN kullanıyor.

Değişiklikler Mart ayında yapılması planlanan seçimlerden önce geldi.

Henüz adaylığını ilan etmeyen 71 yaşındaki Putin, adaylığını ancak parlamento seçim tarihini resmen belirledikten sonra açıklayacağını söyledi.

Rusya’yı 24 yıldır yöneten Putin’in 6 yıllık yeni bir dönem için aday olması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom