Rolls Royce, dünyanın en hızlı elektrikli uçağını üretti: 623 km/s hıza ulaştık

0

İngiltere’de Rolls Royce tarafından gerçekleştirilen testte Spirit of Innovation uçağı 623 km/s hıza ulaşarak %100 elektrikle çalışan dünyanın en hızlı uçağı oldu.

İngiliz uçak motoru üreticisi Rolls-Royce Holdings, test uçuşlarında 3 farklı dünya rekoru kırarak uçak endüstrisinde elektrik motorlarının kullanımında bir çığır açtı.

Dünyanın en büyük uçak motoru üreticilerinden biri olan şirket, %100 elektrik motoruyla havacılıkta en hızlı tırmanış rekorunu kırdı. Şirketin uçağı, “tarihin en hızlı elektrikli aracı” olarak da kayıtlara geçti.

Çoğumuzun lüks arabalarından tanıdığı Rolls-Royce, aslında kurulduğu 1904 yılından bu yana Rolls-Royce Holdings adı altında Airbus, Boeing, Bombardier ve Mitsubishi gibi şirketlere uçak motorları üreten bir şirket.

Mart 2021’de Rolls-Royce Holdings, 3,55 metre fan çapıyla “dünyanın en büyük uçak motoru olacak” UltraFan’ın üretimine başladığını duyurdu ve bir anda dikkatleri üzerine çekti.

Ar-Ge’ye (Ar-Ge) önem veren şirket, “iklim krizi ve küresel ısınma” gibi dünya çapındaki sorunlar nedeniyle elektrik ve hidrojen gibi sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla çalışan doğa dostu motorlara odaklandı.

İngiliz şirket, “Spirit of Innovation” adını verdiği tek koltuklu, %100 elektrikli uçağıyla saatte 623 kilometre hıza ulaşarak “dünyanın en hızlı uçağı ve elektrikli aracı” unvanını kazandı.

Spirit of Innovation model uçak da 3000 metre irtifaya 202 saniyede ulaşarak bu alandaki rekorunu 60 saniye artırarak tarihe bir rekor daha geçti. Şirket, aynı uçakla daha önce yaptığı testlerde 3 kilometre ile saatte 555,9 kilometre hıza ulaşmıştı.

%100 elektrikli uçağın teknik özellikleri neler?

Spirit of Innovation, 400 kilovatlık bir elektrik motoruna sahip. Bu 535 beygir gücüne eşdeğer.

Uçakta 6480 farklı küçük pilden oluşan bir pil sistemi bulunuyor. Rolls-Royce, bu sistemin “havacılık tarihindeki en yoğun elektrik tüketen hızlandırıcı batarya” olduğunu iddia ediyor. Şirket, bu pilin aynı anda 7.500 cep telefonunu şarj etme gücüne sahip olduğunu iddia ediyor.

Spirit of Innovation uçağı, İngiliz Havacılık Teknolojisi Enstitüsü ve Londra Hükümeti’nin mali desteğiyle Hızlandırılmış Elektrik Motorlu Uçak Projesi’nin (ACCEL) bir parçası olarak geliştirildi.

Rolls-Royce Holdings, söz konusu uçakta kullanılan tüm teknolojinin kendileri tarafından geliştirildiğini ve bu teknolojinin gelecekte sivil havacılıkta kullanılan büyük yolcu uçaklarının elektrikli sistemlere geçişinde kullanılacağını kaydetti.

Şirketin İcra Kurulu Başkanı (CEO) Warren East, İskoçya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi’nde (COP26) alınan kararlara dikkat çekerek, “Şirketimizin imzasını taşıyan bu gelişme, Türkiye için önemli bir adımdır.” sıfır emisyon”. “Hava, kara ve deniz yoluyla yapılan uzun yolculuklarda açığa çıkan karbondioksit miktarını en aza indirin. Toplumun bu tür girişimlere ihtiyacı var.” dedi.

FAI tarafından planlanan rekor denemeleri, yakında resmi olarak onaylanacak

16 Kasım’da İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Boscombe Down havacılık test sahasında rekor denemeleri yapıldı.

Federation Internationale de l’Aviation (FAI), Rolls-Royce’un rekor denemelerini de kayıt altına alırken, bu testlerin gerekli işlemlerin ardından yakın zamanda sertifikalandırılacağı kaydedildi.

The Spirit of Innovation model uçakların geliştirilmesi, elektrik motoru üreticisi YASA ve havacılık şirketi Electroflight tarafından da destekleniyor. Uzmanlar, bu Rolls Royce girişiminin ‘sivil havacılıkta sıfır emisyon’ hedefine ulaşmada önemli bir gelişme sağladığı konusunda hemfikir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom