Rus muhalif Navalny için 20 yıl hapis cezası talep edildi

0

Rusya’da Kremlin karşıtı bir muhalif olan Navalny için 20 yıl hapis cezası talep edildi. Avrupa Birliği de Navalny’nin tutulduğu cezaevi müdürüne yaptırım uyguladığını duyurdu.

Rusya’daki savcılar, Kremlin muhalifi Alexei Navalny için 20 yıl hapis cezası istedi.

Yeni iddiaların, Navalny’nin yolsuzlukla mücadele vakfının faaliyetleri ve kıdemli ortaklarının açıklamalarıyla ilgili olduğu söylendi.

Bu arada Avrupa Birliği, Navalny’nin tutulduğu cezaevi müdürünü yaptırım listesine aldı.

Navalny’nin arkadaşları Telegram mesajlarında, muhalefet lideri aleyhindeki davanın 4 Ağustos’ta karara bağlanmasının beklendiğini kaydetti.

Vakfın kurulduğu 2011 yılından bu yana yürüttüğü tüm faaliyetlerin suç kapsamına girdiği belirlendi.

Kremlin’in kendisini ömür boyu hapiste tutmaya çalıştığını söyleyen Navalny, hakkındaki tüm suçlamaları siyasi amaçlı olarak nitelendirerek reddetti.

Navalny: Ukrayna’daki savaş “aptalca ve anlamsız”

Arkadaşları tarafından Telegram’da yayınlanan açıklamalara göre Navalny, duruşması sırasında Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını kınadı.

Moskova’nın Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı askerlerini seferber etme kararını eleştiren Navalny, “21. yüzyılın en aptalca ve anlamsız savaşında on binlerce ölü olduğunu” kaydetti.

Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatının başlangıcından bu yana, ülkeden kaçmayan muhaliflerin çoğu, esas olarak çatışmayı kınadıkları için yargılandı veya hapsedildi.

Gardiyanlara AB yaptırımları

Avrupa Birliği, Aleksey Navalny’nin tutulduğu hapishanenin müdürü de dahil olmak üzere 12 kişiye ve “ağır insan hakları ihlallerinden” sorumlu beş kuruluşa yaptırım uyguladığını duyurdu.

Avrupa Konseyi yaptığı açıklamada, yaptırımların “yüz tanıma teknolojilerini Rusya’da kitlesel keyfi tutuklamalar için kötüye kullananların yanı sıra muhalefet figürleri, demokrasi aktivistleri ve Kremlin’i şiddetli eleştirmenlere karşı siyasi amaçlı kararlar aldığını” söyledi.

Ülkedeki “yolsuzluğu ifşa eden” 47 yaşındaki Navalny, Kremlin’e karşı büyük protestolar düzenledi. Almanya’da sinir gazı zehirlenmesi nedeniyle tedavi gören Navalny, Ocak 2021’de Moskova’ya döndü ve hapse gönderildi.

Şartlı tahliyeyi ihlalden 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Navalny, dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlıktan dokuz yıl daha hapis cezasına çarptırıldı.

Navalny, Moskova’nın 250 kilometre doğusundaki Melekhovo’da yüksek güvenlikli bir hapishanede bulunuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket