Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan sorununun çözümünde inisiyatifi ABD ve AB’ye bırakmıyor

0

ABD ve AB’nin girişimlerinin ardından Rusya’nın iki lideri yeniden bir araya getirmesi, Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda “Rusya inisiyatifi Washington ve Brüksel’e kaptırmak istemiyor” şeklinde yorumlanıyor.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in himayelerinde 25 Mayıs’ta Moskova’da yapılacak görüşmede Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmeyi kabul ettiğini açıkladı.

Erivan’daki kabine toplantısında konuşan Paşinyan, “Rusya’dan 25 Mayıs’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in himayesinde üst düzey üçlü görüşme teklifi aldık. Bu teklifi kabul ettik” dedi.

Azerbaycan şu ana kadar zirveye katılım konusunda herhangi bir açıklama yapmadı.

Ancak Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının, Dağlık Karabağ’daki ateşkes ihlalleri nedeniyle artan gerilimi görüşmek üzere Cuma günü Moskova’da bir araya gelmesi bekleniyor.

ABD ve AB girişimleri nelerdir?

Paşinyan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ev sahipliğinde bu ay Washington’da Dağlık Karabağ ihtilafının çözümü için iki ülke dışişleri bakanları arasında bir görüşme gerçekleştirdikten sonra, Aliyev ve AB Konseyi Başkanı’nın himayesinde Pazar günü Brüksel’de üçlü bir toplantı gerçekleştirdi. Charles Michel zirveye ulaşmıştı.

Bu zirve ile iki lider AB himayesinde beşinci kez bir araya geldi.

ABD ve AB’nin girişimlerinin ardından Rusya’nın iki lideri yeniden bir araya getirmesi, Dağlık Karabağ sorununun çözümü konusunda “Rusya inisiyatifi Washington ve Brüksel’e kaptırmak istemiyor” şeklinde yorumlanıyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı yazılı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin Brüksel’de yaptıkları görüşmenin “iki ülke arasındaki normalleşme sürecinin ilerletilmesi açısından faydalı ve sonuç odaklı” olduğunu söyledi.

Açıklamada, tarafların Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış anlaşması taslağı üzerinde anlaşmaya varılması, sınırların belirlenmesi ve ulaşım bağlantılarının yeniden kurulması konusunda somut sonuçlar elde edilmesi amacıyla detaylı görüş alışverişinde bulunulduğu belirtildi.

“Azerbaycan’ın bölgede barış ve istikrarı sağlamadaki konumu yeniden tarafların dikkatine sunulmuştur. Özellikle devletlerin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi ve bu bağlamda uluslararası kabul görmüş toprak bütünlüğü statüsünün teyit edilmesi son derece önemlidir. Azerbaycan’ın Ermenistan tarafından da kabul edilmesi.

Toplantı ayrıca çatışma sonrası normalleşme için önemli olan insani konuların tartışılması için bir fırsat sağladı. Bu bağlamda, kayıp şahısların akıbetinin netleştirilmesinin ve mayın temizleme alanlarındaki adımların hızlandırılmasının önemi bir kez daha vurgulanmıştır.

Dağlık Karabağ’daki savaşlar

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 2020 sonbaharında Dağlık Karabağ’da 6 hafta süren savaşta 6.500 kişi öldü.

Bu savaşta Azerbaycan, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991 yılında çıkan ve yaklaşık 30 bin kişinin hayatını kaybettiği savaşta kaybettiği toprakların önemli bir bölümünü geri aldı.

İkinci Dağlık Karabağ Savaşı, Putin’in taraflar arasında arabuluculuk yapması ve Paşinyan’ın ateşkesi kabul etmesiyle sona erdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom