Seçim yasakları devrede – Son Dakika Haberleri

0

sayılı kanunun 49. maddesi Propaganda özgürlüğünü ve süresini düzenleyen Seçimler ve Seçmen Kütüklerine İlişkin Temel Hükümler Hakkındaki 298 sayılı Kanun’da propagandanın seçim gününden önceki 10. gün sabahı başlayıp, seçim gününden önceki gün saat 18.00’de bitmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.

Sonuç olarak, seçime katılan siyasi partilerin siyasi propaganda yapma özgürlükleri saat 18.00 itibariyle sona ermiştir.

Seçim Günü yarın saat 18:00’e kadar radyolar ve her türlü haber kanalı seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak, saat 18.00-18.00 arasında YSK tarafından sadece seçim haber ve duyuruları yayınlanacaktır. 21.00 radyolarda ve her türlü haber kaynağında.

Seçim Günü saat 21:00’den sonra tüm yayınlar ücretsiz olacaktır. YSK gerekli görmesi halinde yarın saat 21:00’e kadar yayın yasağını kaldırabilir.


RTÜK yasakları geri çağırdı

RTÜK’ün internet sitesinden yapılan açıklamada, seçimden önceki gün saat 18:00’den sonra yapılacak tartışma programlarında gazeteci ve akademisyen gibi aday olmayanların da bulunmasında sakınca bulunmadığı belirtildi.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, mitinglerin Cumartesi günü saat 18:00’e kadar yayınlanacağı, seçim günü saat 18:00’e kadar basında seçim ve sonuçlarına ilişkin tahmin ve yorum yapılmasının yasaklanacağı, sadece haber yapılacağı belirtildi. YSK tarafından seçim günü saat 18.00’den 21.00’e kadar ve ilanlar yayınlanabilir.

Açıklamada, “Sandıklar kapandıktan sonra, yayın serbestisi olmadığı müddetçe seçim sonuçlarının açıklanması, yanlış bilgi verilmesi ve halkı yanıltıcı nitelikte, manipülatif yayınlar yapılması kesinlikle yasaktır. Bunu yapan kuruluşlara en ağır cezalar uygulanacaktır. bulaşma yasağına uymamak”.


Seçim Günü Yasaklar

YSK’nın aldığı karara göre, seçim günü 06:00-00:00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapılamayacak ve halka açık yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaklanacak. Oy kullanma süresi boyunca eğlence mekanları kapalı kalacak ve sadece eğlence mekanı olan restoranlarda yemek yenilmesine izin verilecektir.

Güvenlik ve düzeni sağlamakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak.

Oy verme günü, seçim yasaklarına ve kurallarına uyulmak kaydıyla saat 18.00’den sonra nikah kıyılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom