Şili ormanlarındaki ‘Büyük Dede’nin dünyanın en yaşlı ağacı olduğu sanılıyor

0

Güney Amerika ülkesi Şili’de bir ormanda dünyanın en yaşlı ağacı olduğuna inanılan dev bir ağaç bulundu. “Büyük büyükbaba” olarak bilinen ağacın 5 bin yıldan daha eski olduğu tahmin ediliyor.

Yaşı belirlenmeye çalışılan en yaşlı “Büyük-Dede” ağacının adının, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki Methuselah adlı 4 bin 850 yıllık kıllı çamdan gelmesi bekleniyor.

Kıtanın güneyinde endemik bir selvi türü olan Fitzroya cupressoides olarak bilinen “büyük büyükbaba”, başkent Santiago’nun 800 kilometre güneyinde, Los Rios ormanlarında bir vadinin kenarında yaşıyor.

Patagonya selvi olarak da bilinen bu tür, Güney Amerika’daki en büyük ağaç türüdür. Kalın gövdesiyle yüzyıllardır ev ve gemi yapımında tercih edilen bu tür, 19. ve 20. yüzyıllarda daha yoğun bir şekilde kesilmiştir.

Turistlerin ilgi odağı haline geldi

Yeri gizli tutulan Metuşelah’ın aksine gövdesi 4 metre çapında ve 28 metre boyunda olan “büyük büyükbaba” turistlerin ilgi odağı. “Dünyanın bulunan en eski ağacı” ile fotoğraf çektirmek isteyen turistler, bir saatlik orman yürüyüşü yapıyor. Ancak Şili Orman İdaresi, büyüyen ağacı korumak için korumaların sayısını artırdıkça, itibarı ağaca erişimi kısıtlamaya başladı.

“Büyük büyükbaba” ilk olarak 1972’de park bekçisi Hannibal Henriquez tarafından keşfedildi. Hendirguez’in 16 yıl sonra parkta kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden kızı, şimdi aynı parkta bekçi olarak çalışıyor ve babasının ağacın çok değerli olduğunu bildiğini, bu nedenle halkın ve turistlerin yerini bilmesini istemediğini söylüyor. .

Henriquez’in torunu Jonathan Barichivich, “büyük büyükbabası” bir tür olan Fitzroyas üzerinde çalışan bir bilim insanıdır. ‘Büyük büyükbabanın’ yaşını ölçmeye çalışan Austral Üniversitesi araştırmacısı Antonio Lara ve Barichivich, bulabildikleri en uzun matkapla ‘büyük büyükbabadan’ örnek almayı başardıklarını ancak merkeze ulaşamadıklarını söylüyor. ağacın

Alınan örneğin 2.400 yaşında olduğunu tahmin eden bilim adamları, tahmin modellerine göre ağacın 5.000 yaşından büyük olduğunu söylüyor.

bir zaman kapsülü gibi

Bilim adamlarına göre bu bilgi, adınızı kayıt defterine geçirmekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Zira Büyük Dede’nin gezegenin iklim değişikliğine nasıl uyum sağladığına dair bilimsel çalışmalara ışık tutacak bilgiler de içerebileceği iddia ediliyor.

Araştırmacılara göre yaşlı ağaçlara değer verilmesinin ve korunmasının birçok nedeni var. Dünyada sadece birkaç bini kalmış olan bu yaşlı ağaçların genleri ve özel tarihleri, direniş ve adaptasyonun simgesidir.

Austral Üniversitesi’nden ağaç halkası analizi veya dendochronology’de ortak araştırmacı Carmen Gloria Rodriguez, “Ağaçlar açık bir kitap gibidir ve biz de onların içindeki her halkayı okuyan okuyucular gibiyiz” diyor. Açıklıyor.

Bu sayfalar, halkaların genişliğine bağlı olarak kuru ve yağışlı yılları gösterir. Örneğin 1960 yılında bu bölgeyi vuran tarihin en güçlü yangınlarını ve depremlerini “Büyük Dede” halkalarında görmek mümkün olabilir.

“Büyük büyükbaba” da bir zaman kapsülü gibi geçmişe açılan bir pencere açabilir. Barichivich, bu zaman kapsüllerinin önemini vurgulayarak, “Bu ağaçlar ortadan kalkarsa, yaşamın değişen gezegene nasıl uyum sağladığını anlamak için önemli bir anahtar kaybolmuş olacak” diyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket