Somon balığı sperminden plastiğe alternatif çevre dostu madde icat edildi

0

Çin’in Tianjin Üniversitesi’ndeki bilim adamları, somon semeninden plastiğe çevre açısından güvenli, biyolojik olarak parçalanabilir bir alternatif ürettiler.

Çinli bilim adamları, plastiğe alternatif olabilecek, hızla biyolojik olarak parçalanabilen ve bir kez çözündüğünde zararsız olan somon sperminden yeni bir malzeme icat ettiler.

İskoçya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Zirvesi’nde (COP26) sunulan tek kullanımlık plastiklerin ve kimyasal atıkların kirliliğine ilişkin bazı raporlar dikkat çekti.

Her yıl dünya çapında 300 milyon ton tek kullanımlık plastik üretiliyor ve bunun 8 ila 12 milyon tonu okyanuslarda son buluyor.

Bu atığın neden olduğu kimyasal kirliliğin okyanus yaşam alanı için önemli olan mercan resiflerini, balinaları ve diğer deniz canlılarını öldürmesi ve insan sağlığını tehdit etmesi, plastiğe bir alternatif sorusunu gündeme getirdi.

Mısır nişastası veya deniz yosunu kullanılarak, endüstride kullanılabilecek, biyolojik olarak parçalanabilen ve çevreye zarar vermeyen biyoplastik (biyobozunur ve çevre dostu) ürünler üretilmiştir. Ancak üretimlerinin çok pahalı olması ve geri dönüştürülmesinin zor olması nedeniyle yeni alternatifler aranmaya başlanmıştır.

Çin Tianjin Üniversitesi’nden bilim adamları, plastiğe alternatif bir malzeme üretmeyi başardılar; ve ilginç bir malzeme kullanarak: somon spermi.

Araştırmacı Dayong Yang liderliğindeki ekip, somon sperminden iki kısa DNA kullandı ve onları birbirine bağlayan bitkisel yağ bazlı bir kimyasalla birleştirdi. Böylece hidrojel olarak bilinen ve suda çözünmeyen yumuşak bir biyoplastik malzeme elde edildi.

Daha sonra bu malzeme dondurularak kurutuldu ve nemi alınarak sertleştirildi. Sert plastiğe benzer yapıya sahip alternatif bir ürün ortaya çıktı. Çinli bilim adamları bu madde ile daha şimdiden gözlük, yapboz parçası gibi ürünler ürettiler.

Çinli araştırmacıların keşfi, kimya ile ilgili akademik çalışmaları ve buluşları destekleyen American Chemical Society (JACS) dergisinde yayınlandı.

Balık DNA’sı biyoplastik

Çinli bilim adamları, söz konusu “plastiğe benzer” maddenin somon balığının DNA’sını içerdiğini söylüyor. Deoksiribonükleik asit olarak bildiğimiz asitler, kısaca DNA, tüm canlı organizmaların her hücresinde bulunur ve aynıdır. Gen dediğimiz DNA parçaları, vücudumuzun uzun süre bilgi tutan yapı taşları ve kodlarıdır.

2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre Dünya’da 50 milyar tonun üzerinde farklı DNA var. Çinli bilim adamları, teknik olarak, biyoplastik benzeri maddelerin, her tür bitki, alg ve bakteri gibi canlı, doğal olarak oluşan türler tarafından üretilebileceğini öne sürüyorlar.

Ekolojik biyoplastikler plastiğe alternatif olabilir mi?

Plastik, çevre için büyük bir sorundur. Çünkü üretiminde zehirli petrol bazlı kimyasallar kullanılıyor ve bu ürünlerin aşırı derecede ısıtılması gerekiyor. Plastikler yapıldığında bile karbondioksit gibi büyük miktarda zehirli gaz atmosfere karışıyor.

Eurostat verilerine göre 2005 yılında Avrupa Birliği (AB) sınırları içinde plastiğin %18’i geri dönüştürülebilir. Bu oran 2017 yılında %42’ye yükseldi.

Bu, plastiğin büyük çoğunluğunun hala doğaya karıştığı ve bizi zehirlemeye devam ettiği anlamına geliyor.

Tianjin Üniversitesi’nde üretilen DNA bazlı plastik benzeri ürün, diğer plastik (polimerik) malzemelere göre %97 daha az emisyona neden oluyor. Bu madde su ile uzun süre temas ettiğinde jel şeklini alır ve geri dönüşümü kolaylaşır. Bu malzemeyi geri dönüştürmek istemezseniz DNA’sı sindirim enzimlerinde parçalanır ve çevreye zarar vermeden doğada ayrıştırılır.

Ancak, bu öğenin bazı dezavantajları yoktur. Söz konusu madde suda çözünür olduğundan uzun süre su ile temas ettirilmemeli ve kuru tutulmalıdır. Bu maddeye geçirimsiz tabakalar eklenirse çözülmesi zorlaşır.

Çinli araştırmacılar, geliştirdikleri bu maddenin, halihazırda su ile temastan kaçınarak kullanılan elektronik cihazlar ve gıda ambalajlarındaki plastiklerin yerini alabileceğini söylüyor.

Plastikler doğada çözünmesine rağmen çevreyi kirletmeye devam ediyor.

Hava kirliliği ve karbondioksit emisyonlarının yanı sıra plastik, karada ve denizde en kirletici maddelerden biridir.

Sanılanın aksine tek kullanımlık plastikler sürekli olarak geri dönüştürülemez. Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız plastik şişelerin, poşetlerin ve gıda ambalajlarında kullanılan diğer plastiklerin çoğu ancak birkaç kez geri dönüştürülebiliyor. Bu ürünleri geri dönüştürmek pahalıdır ve sıfırdan plastik yapmak çok daha ucuzdur.

Bu nedenle dev kimya şirketleri, plastik üretmeye devam etmek için dünya çapında lobi faaliyetleri yürütüyor. Birçok aktivist ve sivil toplum kuruluşu, bu şirketlerin “geri dönüşüm” adı altında ticari faaliyetlerine devam ettiğini ve bu şirketlerin “yeşil yıkama” yani “tüketicilere çevre dostu olduklarını ve aslında doğayı kirlettiklerini hissettirdiklerini” iddia ediyor. ” .

Ayrıca aklama aldatmacasının çok daha ciddi bir tablosunu ortaya koyan önemli bir nokta daha vardır. Pet şişe benzeri sert plastiğin doğada bozunması ortalama 400 ila 1000 yıl sürüyor. Strafor gibi yumuşak polimerik malzemelerin doğada çözünmesi 4.000 yıl alabilir.

Diğer kimyasallardan örnek verecek olursak, çocuk bezleri doğada ortalama 500 yılda, piller 300 yılda, nargileler 1000 yılda, deterjanlar ise ortalama 400 yılda doğada çözünmektedir. Ancak bu maddelerin suda ya da toprakta 3-5 yılda çözüldüğünü varsayalım. Bu maddeler kimyasal oldukları için çözündüklerinde adeta doğayı zehirliyorlar. Plastikler, özellikle suda çözündüklerinde çevresel kimyasal kirliliğe neden olur.

Plastikler moleküllerine ayrıldığında herhangi bir görüntü kirliliği yaratmayabilirler ancak bu moleküller toprak, su ve hava ile karışarak atmosferde dönmeye devam ederler. Kısacası plastikler üretildikten sonra geri dönüşü olmayan kimyasal kirliliğe neden oluyorlar. Bu nedenle plastiğe alternatif olabilecek malzemelerin geri dönüştürülebilirlik özelliklerinin yanı sıra çözündükten sonra çevreye zarar vermeyen doğal organik maddeler olması gerekmektedir.

Geri dönüştürülen plastikler bazen sıkıştırılıp bazı alanlarda kullanılsa da çoğu yakılıyor, bu da karbondioksit ve diğer zehirli maddelerin doğaya karışması anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket