STK’lar Ukraynalı mültecilerin insan tacirlerinin eline düşmemesi için çağrı yaptı

0

STK’lar, Brüksel’i savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecileri tuzağa düşürmeye çalışan kaçakçılara karşı daha fazla önlem almaya çağırdı.

Sivil toplum kuruluşları, Brüksel’i savaş nedeniyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı mültecileri tuzağa düşürmeye çalışan insan kaçakçılarına karşı daha fazla önlem almaya çağırdı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra 4 milyondan fazla Ukraynalı komşu ülkelere sığındı. 18 ila 60 yaş arası erkeklerin ülkeyi terk etmesi yasaklandığından, çoğu kadın ve çocuklardan oluşan yüz binlerce kişi Avrupa ülkelerine geldi.

Uluslararası insani yardım kuruluşlarına göre, savaştan kaçan Ukraynalı mülteciler insan tacirlerinin eline düşme riskiyle karşı karşıya.

Euronews’e konuşan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Iratxe Garcia Perez, “Avrupa’nın birçok ülkesindeki tren istasyonlarında Ukraynalı mültecileri bekleyen gönüllüler arasında kadın ve çocukları taciz etmek isteyenler de var. Bu nedenle kamu görevlilerinin üzerine düşeni yapması çok önemli” dedi. “.

Ukraynalı mültecilere yönelik cinsel taciz mesajları

Ukraynalı 29 yaşındaki Olga, Ukrayna’dan komşu ülkelere sığınan yüzbinlerce kadından sadece biriydi.

Olga, arkasında bırakamadığı kedisiyle Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk’ten Macaristan sınırının hemen karşısındaki Beregsurany kasabasına gitti.

Savaştan kaçmak için yalnız kalan kadınlar, özellikle sosyal medyada saldırgan mesajlarla hedef alınıyor.

Macaristan’daki Malta Düzeni gibi sivil toplum kuruluşları, Ukraynalı mültecilerin insan kaçakçılarının eline geçmemesi için izleme faaliyetleri yürütüyor.

Malta Düzeni’nin yardım operasyonları başkanı Imre Szabjan, Euronews’e verdiği bir röportajda mülteciler için güvenli ulaşım sağlamanın birincil hedefleri arasında olduğunu söyledi. Szabjan, “Polis ve askerlerle iyi bir işbirliği içindeyiz. Bölgelerimizde devriye geziyorlar ve 7/24 polis koruması altındayız.” dedi.

Belçika merkezli STK: Çeşitli ülkelerden taciz raporları alıyoruz

Belçikalı STK Payoke, Almanya, Hollanda, Polonya ve Romanya’dan bazılarının kadın ve çocuklara yaklaşarak onlara ulaşım, konaklama ve iş teklif ettiğine dair bildirimler aldığını söyledi.

Payoke yetkilisi Klaus Vanhoutte Euronews’e şunları söyledi: “Bütün bir paket sunduklarını bilmek oldukça endişe verici. Kabul ettiğinizde, arkasında daha fazlası olduğunu biliyorsunuz.” o ifadeleri kullandı

Vanhoutte, yetkililere bildirilen birkaç kaçakçılık vakası olduğunu vurgulayarak, “2-3 hafta önce Belçika’da iki vakaya rastladık. Bunlardan biri cinsel sömürüye teşebbüs, diğeri ise ekonomik sömürü. Sonuncusu ise. Cuma günü bir tür et fabrikasında iki kadın ve bir çocuk bulundu, kötü durumda tutulduğunu gördük.” dedi.

“Avrupa’da güvenlik koşullarını garanti edecek polis gücü yok”

Payoke’nin genel müdürü Vanhoutte, Avrupa’ya gelen mülteci sayısının büyüklüğü göz önüne alındığında, bu tür olayların daha fazla olacağı konusunda uyarıyor.

Gerçekçi olunması gerektiğinin altını çizen Vanhoutte, “Avrupa’da bu insanları izlemek ve ulusal ölçekte güvenliklerini sağlamak için yeterli polis gücü yok” diyor.

Hafta boyunca Avrupa Parlamentosu, üye devletleri insan kaçakçılığı ve özellikle çocuklar için kaçakçılığa karşı önlem almaya çağırdı.

Euronews’e konuşan Avrupa Parlamentosu Üyesi Alice Bah Kuhnke, “Avrupa Birliği, erkeklerin, kadınların ve çocukların seks satın almasını durdurmalı. Kim bir çocuğa cinsel tacizde bulunur? Her şeyini kaybedip ülkesinden kaçan bir kadını kim satın alır? Cehennem bu adamlarındır. .” o ifadeleri kullandı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket