Suriye, muhaliflerin kontrolündeki bölgeye BM yardımı için sınır kapısını açtı

0

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Bassam Sabbahg, Genel Sekreter Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi’ne bir mektup yazdı.

Rusya’nın Türkiye üzerinden Suriye’ye insani yardım sağlayan misyonun süresinin uzatılmasına yönelik BM Güvenlik Konseyi’ni vetosunun ardından Şam yönetimi, muhaliflerin kontrolündeki bölgeye Babülhava Sınır Kapısı’nı 6 aylığına açtı.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Bassam Sabbahg, Genel Sekreter Antonio Guterres ve Güvenlik Konseyi’ne bir mektup yazarak, aldıkları “egemen” kararı açıkladığını söyledi.

Birleşmiş Milletler, 2014 yılından bu yana yaptığı düzenlemeler kapsamında Türkiye üzerinden Suriye’nin kuzeyinde yaşayanlara yardım ulaştırıyor.

Ancak Şam yönetiminin izni olmadan Birleşmiş Milletler kararıyla oluşturulan bu mekanizma Pazartesi günü sona erdi. Rusya da aynı şekilde sistemi 9 ay uzatmak için yapılan oylamada vetosunu kullandı.

Rusya’nın mekanizmayı 6 ay uzatma yönündeki karşı önerisi de diğer üyeler tarafından reddedildi.

“Suriye hükümetiyle tam işbirliği” şartı

Ülkenin kuzeyinde muhalefetin kontrolündeki bölgede yaşayan 4 milyon kişiye yardım ulaştırılmasını garanti eden mekanizma böylece hafta başında sona erdi.

Ancak Şam yönetimi Birleşmiş Milletler’e yazı göndererek Babülhava Sınır Kapısı’nın 6 ay süreyle yardım amaçlı kullanılabileceğini bildirdi.

“Suriye Arap Cumhuriyeti, egemen bir kararla, BM ve özel ortaklarına, Suriye hükümeti ile tam bir işbirliği ve koordinasyon içinde, Babulhava sınırından ülkenin kuzey batısındaki ihtiyaç sahibi insanlara insani yardım götürme yetkisi veriyor. Bugünden itibaren 6 ay”, Birleşmiş Milletler’e gönderilen mektubu okur. ifadeler yer almıştır.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve Suriye Kızılayı’nın kuzeybatı Suriye’ye yardım dağıtılması talebini içeren mektupta, Suriye yönetiminin Birleşmiş Milletler ve ortaklarıyla çalışmaya devam edeceği kaydedildi.

BM yardımı 2014’te başladı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ilk olarak 2014 yılında Suriye’de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere Türkiye’deki iki nokta ile Irak ve Ürdün’den yardım gönderilmesine izin verdi.

Ancak daha sonra Rusya ve Çin, Türkiye’de tek sınır noktasına indirdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın 2011’de patlak veren demokrasi yanlısı gösterilerde sivillere baskı uygulaması, Moskova’nın Esad’ı, Washington’un da muhalefeti desteklediği bir iç savaşa yol açtı.

On ikinci yılına giren savaş nedeniyle milyonlarca Suriyeli ülkeden kaçtı ve milyonlarca kişi ülke içinde yerinden oldu.

Bazı kaynaklara göre savaşta yarım milyon insan öldü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket