Tayland Kralı, sürgünden dönen eski Başbakan Taksin’in af talebini kabul etti

0

2001 ile 2006 yılları arasında başbakanlık koltuğunda oturan Taksin, askeri darbe ile görevden uzaklaştırılmıştı

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, geçtiğimiz günlerde 15 yıllık sürgün hayatının ardından ülkesine dönen ve doğrudan cezaevine konulan eski Başbakan Taksin Şinavatra’nın af talebine yanıt verdi. 

REKLAM

Kral Maha, ülkenin hala ‘en popüler siyasetçisi’ olan ve 2006 yılındaki askeri darbe ile görevden uzaklaştırılan 74 yaşındaki Taksin’in 8 yıllık hapis cezasını bir yıla indirdi.

Özel bir jetle 22 Ağustos’da Dubai’den Taylan’a dönen milyarder iş insanı ve eski başbakan, cezasını çekmek üzere cezaevine nakledildi. 

Ancak ilk gece göğüs ağrıları ve yüksek tansiyon nedeniyle bir polis hastanesine kaldırıldı. 

Taksin perşembe günü kraliyet affı için bir talepte bulundu.

Kraliyet gazetesinde yer alan resmi açıklamada, “Gerçek şu ki, kendisi ülkesinin ve halkının yararına çalışan bir başbakan oldu. Ülkesi ve halkı için iyi şeyler yaptı ve monarşiye sadık kaldı.” denildi. 

Açıklamanın devamında, “Sürece saygı duydu, suçunu kabul etti, tövbe etti, mahkeme kararlarını kabul etti. Şu anda yaşlı ve doktorların bakımına ihtiyaç duyan bir hastalığı var. Kral Maha…. Taksin Şinavatra’nın cezasını bir yıla indirdi, böylece uzmanlığını ve deneyimini ülkenin kalkınmasına katkı sunmak için kullanabilecek.” ifadelerine yer verildi.

2001 ile 2006 yılları arasında başbakanlık koltuğunda oturan Taksin, askeri darbe ile görevden uzaklaştırıldı. 

Ardından ordu destekli mahkemece, “görevi kötüye kullanmaktan” yargılandığı davada 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

2008 yılında hapse girmemek için yurt dışına kaçtı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom