TikTok ve Meta’dan AB’nin yeni Dijital Piyasalar Yasası’na itiraz

0

TikTok, rekabet gücünü zayıflatacağını öne sürerek bekçi olarak anılmaya karşı çıkarken Meta, bazı uygulamalarının temel hizmetler olarak sınıflandırılmasına karşı çıkıyor.

REKLAM

TikTok ve Facebook’un ana şirketi Meta, Avrupa Birliği’nin teknoloji sektöründe rekabeti canlı tutmak için belirlediği kurallara yasal itirazlarda bulunuyor.

Avrupa Birliği, düzenlemenin dijital devlerin hakimiyetine karşı koymak ve tüketicilere daha fazla seçenek sunarak çevrimiçi rekabeti daha adil hale getirmek için tasarlandığını söylüyor.

TikTok, perşembe günü yayınladığı bir blog yazısında, Dijital Piyasalar Yasası uyarınca çevrimiçi bir “bekçi” olarak sınıflandırılmanın cazip gelse de, Çinli şirketin sosyal medyada köklü oyunculara karşı yeni bir rakip rolü oynadığını söyledi.

Meta ayrıca bir gün önce, 27 ülkeden oluşan bloğun Marketplace ve Messenger’ı yeni kurallara “ağ geçidi” hizmetleri olarak dahil etme kararına katılmadığını ve “bazı hukuki noktalara açıklık getirilmesini” istediğini söyledi.

Dijital Piyasalar Yasası, büyük teknoloji şirketlerinin kullanıcılara daha fazla seçenek sunmasını ve uymamaları halinde onları büyük para cezalarıyla tehdit etmesini amaçlayan düzenlemelerle Mart ayında yürürlüğe girecek. Kanun, teknoloji devleri için yapılması ve yapılmaması gerekenlerin bir listesini içeriyor.

Şirket, TikTok’u bir bekçi olarak etiketlemenin DMA’nın “gerçek bekçileri TikTok gibi yeni girenlerden koruyarak” rekabeti artırma hedefini baltaladığını söyledi ve video paylaşım uygulamasının en büyük sosyal medyanın rakiplerine karşı “tartışmasız en yetenekli rakip” olduğunu ekledi. .

Eylül ayında TikTok’un ana şirketi ByteDance ve Meta’nın yanı sıra Amazon, Apple, Google ve Microsoft’un da kapı bekçileri olduğu belirlendi. Bu şirketler, Chrome ve Safari tarayıcıları, WhatsApp ve Google Haritalar gibi işletmelerle tüketiciler arasında ağ geçidi görevi gören 22 “temel platform hizmeti” sağladıkları için bu sınıfa dahil edildiler.

Meta, gözlemci olarak tanımlanmaya itiraz etmiyor ancak şirket, AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu’nun Marketplace ve Messenger’ı temel platform hizmetleri olarak özellikle seçmesinin yanlış olduğuna inanıyor.

Meta açıklamasında, “Bu itiraz, DMA’ya uyma konusundaki kesin kararlılığımızı değiştirmiyor veya azaltmıyor. Mevzuata uyum için hazırlık yapmak üzere Avrupa Komisyonu ile yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket