Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılını kutluyor

0

Türkiye’de Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılı etkinliklerle kutlanıyor. Erdoğan, Anıtkabir özel defterine şunları yazdı: “Cumhuriyetimiz her zamankinden daha güvenli, emin ve ehil ellerde. Ruhunuz şad olsun. Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlu olsun.” O yazdı:

REKLAM

Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılı yurt içi ve yurt dışında düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki devlet yetkilileri Anıtkabir’i ziyaret etti.

Erdoğan’ın Anıtkabir’e ay yıldızlı çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

“21 yıllık iktidarımız boyunca güveninizi layıkıyla korumaya çalıştık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’nde şunları yazdı:

“Sevgili Atatürk, millet olarak ‘en büyük eserim’ dediğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ulaşmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Tarihimizin bu önemli dönüm noktasında sizleri, yoldaşlarınızı bir kez daha anıyoruz. Silahlı ve gözünü kırpmadan şehitliğe koşan aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz, “Her anını vatanımızın ve milletimizin hizmetinde geçirdiğimiz 21 yıllık iktidarımızda sizlerin emanetini layıkıyla korumaya çalıştık. Türkiye’yi tarihinin en büyük yatırım girişimleriyle buluşturan yönetim olarak, ittifak ortaklarımız ve milletimizle birlikte Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını ‘Türkiye Yüzyılı’ ile kapatmaya kararlıyız. Cumhuriyetimiz hiçbir zaman “Her zamankinden daha güvenli, emin ve ehil ellerde. Ruhunuz şad olsun. Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı kutlu olsun.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 19.23’te saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yüzüncü yıl konuşmasını gerçekleştirecek.

Siyasi liderler Cumhuriyeti tebrik etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, paylaştığı videoyla Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutladı. Kılıçdaroğlu, “İkinci yüzyılda hep yolunuza devam edin. “Yaşasın Cumhuriyet” notuyla paylaştığı videoda, “Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve yoldaşlarının kurduğu güzel Cumhuriyetimiz 100 yaşına girmiştir. Cumhuriyet ne demektir? Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyeti kurdu, en güzel tanımını yaptı.Atatürk diyor ki: ‘Cumhuriyet her şeyden önce yetimlerindir’ çünkü Cumhuriyet birliktedir “Çok çalışmanın, birlikte yükselmenin yoludur” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, mesajında ​​şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına ulaşmanın büyük gururunu ve olağanüstü değerini hak edilmiş bir milli gururla anıyoruz. Aziz Atatürk’ün önderliğinde kısa sürede büyük başarılara imza atan milli mücadele kuşağı, tam bir asır önce temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyeti’ni dünyaya ilan etti. Cumhuriyetin kurulması ve kurumsal içerik kazanması aynı zamanda egemenliğin gerçek ve asli sahibine kesintisiz geçişin de dönüm noktasını oluşturmaktadır. Son 100 yılı dikkatlice incelerseniz, Cumhuriyet’in hem fikir olarak hem de rejim ve yönetim açısından toplumsal bilinçte kök saldığını görürsünüz. “Gerçekten Cumhuriyet, ilke ve hedefleri, halkın arzu ve hedeflerini taşıma ve teminat altına alma niteliğiyle zor eşikleri aşmış, zor sınavları aşmış ve özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile gücünü pekiştirmiştir.”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Yüzümüzü geçmişten, bugünden, yarından çevireceğiz. Duvarları yıkmak, mahalleleri birleştirmek için. Bunları birleştireceğiz ki birbirimize yüz yüze bakabilelim. Bakacak yüzlerimiz var.” Ne birini ne diğerini düşünmeden üzerimize geliyoruz. Yüzleşelim de daha çok yüzümüz olsun. Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun.” dedi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “‘Hayal’ dediler, gerçekleştirdiler. ‘İmkansız’ dediler gerçekleştirdiler. Atalarımızın mirası Cumhuriyetimizin 100. yılındadır.”

Ülke çapında konserler ve etkinlikler

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında ülke genelinde konserler düzenleniyor.

Dün akşam İstanbul Cemal Reşit Rey konser salonunda “Cumhuriyet ve hayalleri büyüyen kadınlar” etkinliği düzenlendi. Etkinliğe İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Gülşen’in 29 Ekim’de Eskişehir’de düzenlediği konsere 50 bini aşkın kişi katıldı.

Sertab Erener, Muratpaşa Belediyesi’nin Antalya’da düzenlediği etkinliklerde sahne aldı. 2023 Cumhuriyet Korosu ilahiler seslendirdi.

İstanbul Havalimanı’nda tören düzenlendi

Kutlama programının açılışını, terminalde düzenlenen törenle İstanbul Havalimanı İşletmecisi İGA’nın İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (CEO) Selahattin Bilgen yaptı.

Cumhuriyetin 100’üncü, İstanbul Havalimanı’nın hizmete girişinin ise 5’inci yıl dönümü olduğunu belirten Bilgen, şöyle devam etti:

“Her geçen gün daha da güçlenen, güvenliğimizin ve bağımsızlığımızın teminatı olan Türkiye’mizin kadim değerlerini yücelten ve koruyan Cumhuriyetimiz, 100. yılını kutluyor. Birlikte nice 100 yıllara. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Ülkemizin bağımsızlığı için canlarını feda eden yoldaşlarımız.” “Canlarını feda eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet, zor şartlar altında bir hayale tutunan aziz milletimizin inancıyla kurulmuştur.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom