Türkiye’nin Kuzey Irak’ta Mazlum Abdi’yi drone saldırısıyla hedef aldığı iddiası

0

Irak’ın Süleymaniye kentindeki Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nda patlama meydana geldi. Yerel saatle 16.18’de meydana gelen patlama, Kuzey Irak’ın yarı özerk Kürt bölgesinde Süleymaniye Uluslararası Havalimanı Polis Departmanı tarafından yapılan açıklamada kaydedildi.

Patlamanın ardından çıkan yangının kontrol altına alındığı ve olayda can kaybının olmadığı öne sürüldü. Patlama, Türkiye’nin Türk hava sahasını Süleymaniye’den uçuşlara kapatmasından günler sonra meydana geldi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve yerel medya, patlamanın Suriye’deki ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin lideri Mazlum Abdi’ye yönelik bir Türk insansız hava aracı saldırısı olduğunu söyledi.

Saldırı sırasında hedef alınan konvoyda Mazlum Abdi ve üç ABD askerinin olduğu ancak herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın bildirilmediği bildirildi.

ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü Joe Buccino, The Wall Street Journal’a şunları söyledi: “Süleymaniye’de bir konvoya saldırıldığını doğrulayabilirim. Konvoyda ABD askeri personeli vardı. Can kaybı olmadı. Şu anda saldırıyı soruşturuyoruz”. dedi.

Joe Buccino, yaptığı açıklamada Türkiye ve Mazlum Abdi’den bahsetmeden, “ABD personelinin can ve mal güvenliğini tehdit eden her türlü eyleme şiddetle karşıyız. ABD güçleri, IŞİD’i kesin olarak yenmek için yerel müşterek güçleri desteklemek üzere Irak ve Suriye’de kalmaya devam edecek” dedi. o ifadeleri kullandı

Ancak patlama sırasında Mazlum Abdi’nin Süleymaniye’de olduğunu açıklayan SDG ve kuzeydoğu Suriye’deki Kürt bölgesel hükümet yetkilileri, saldırının hedefinin Abdi olduğu iddialarını yalanladı.

SDG yetkilisi Fethullah el-Hüseyni, Abdi’nin “işine devam ettiğini ve kuzeydoğu Suriye’de olduğunu” söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Medya Sorumlusu Lawk Ghafuri, patlamayla ilgili soruşturmanın sürdüğünü ve şu anda bir insansız hava aracı saldırısı olup olmadığını teyit edemediğini söyledi.

Ancak AP’ye konuşan Erbil’deki iki Kürt yerel hükümet yetkilisi, patlamaya bir drone saldırısının neden olduğunu söyledi. Yetkililerden biri, saldırının Abdi’yi hedef aldığını söyledi.

Türkiye patlamayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmasa da, Irak’ın bölgesel Kürt hükümeti Süleymaniye’deki yerel makamları sorumlu tuttu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, 3 Nisan itibarıyla Türk hava sahasının Irak’ın Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı kullanacak uçakların kullanımına kapatıldığını söyledi.

Söz konusu kararın Süleymaniye’de “PKK terör örgütünün faaliyetlerini yoğunlaştırması, terör örgütünün havalimanına sızması ve dolayısıyla uçuş güvenliğini tehdit etmesi bağlamında” alındığını vurgulayan Bilgiç, kararın geçerli olması gerektiğini söyledi. ilk aşamada 3 Temmuz’a kadar süreceğini ve bu tarihe kadar yakından izlenecek gelişmeler ışığında karar verileceğini ve yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom