Ukrayna: Kakhovka barajının yıkıldığı bölge aylarca susuz kalabilir

0

Uzmanlar, bölgeye giden 87 km uzunluğundaki yeni bir boru hattının inşasının “zor bir proje” olarak tamamlanmasının aylar alabileceği konusunda uyarıyorlar.

Ukrayna’nın güneyindeki Herson bölgesinde Rus kontrolündeki Kakhovka hidroelektrik santrali ve barajının kısmen çökmesi bölgede ciddi su sıkıntısına neden oldu.

Rezervuarda tutulan suyun dörtte üçünün kaybı, bölgedeki evlere düzenli su temini yapılmasını imkansız hale getirdi.

Tetyana Tarasevych de yaklaşık 70 yıl önce yaşadığı Hrushivka köyü yakınlarında yaptırdığı barajın bölgeye büyük bir refah ve bereket getirdiğini düşünenler arasında.

Barajın yıkılması nedeniyle diğer sakinler gibi Tarasevych de yağmur yağdığında kovalarla su toplamayı ihmal etmiyor. Barajın çökmesinin bölgedeki yüzbinlerce insanın güvenli içme suyuna düzenli erişimini sağladığı tahmin ediliyor.

Reuters’e konuşan 80 yaşındaki Tarasevych, ‘Baraj yapıldıktan sonra bölgedeki yerleşim yerlerine düzenli içme suyu verildi, şimdi bakın neler yaşıyoruz, sadece gözyaşı…’

Ukrayna ve Rusya’nın birbirini suçladığı patlamanın ardından bölgedeki köylerde yaşayanların evlerine giden su vanaları kapatıldı.

Bunun üzerine bölge köylüleri ihtiyaç duydukları suyu toplamak için büyük bir mücadeleye giriştiler.

70 yaşındaki Oleksandr, “4 metreküp su tasarrufu sağladım. Bu ay bana bu kadar yeter ama ben bu suyla bir şey yıkayamam.” Durumlarını özetledi.

Su sorunu büyüyor

Bölge sakinlerinin sadece yüzde 15’i musluklarından düzenli olarak akan suya erişebiliyor. Diğerleri sarnıçlarda yetkililerin getirdiği suyu kullanmak zorunda.

Yaklaşık 7 bin 500 kişinin yaşadığı yerleşimin belediye başkanı Serhiy Marenenko, yalnızca Çarşamba günü bölge halkına 2 bin 160 şişe içme suyu dağıttığını söyledi.

1956’da baraj inşa edilmeden önce, Tarasevych köyünden ele geçirilen bölgeye taşındı.

Köyün bir zamanlar üzerinde bulunduğu ve yıllarca sular altında kalan arazi, şimdi suların çekilmesiyle yeniden su yüzüne çıktı.

Üç şehir ve 16 köyün bağlı olduğu Kryvyi Rih eyaletinin belediye başkanı Yevhen Sytnychenko, barajın çökmesinden sonra su seviyesinin 5-6 metre düştüğünü ve yaklaşık 30 bin kişinin düzenli olarak suya erişimini kaybettiğini söyledi.

Kakhovka hidroelektrik santralinin ve barajının kısmen çökmesi, Zaporozhye nükleer santralinin üretimi ve bölgedeki içme suyuna erişimin yanı sıra çiftçiler ve sanayi merkezleri için ciddi bir soruna neden oluyor.

Ukrayna istihbaratına göre Rusya, Kiev’in karşı saldırısını durdurmak için kasıtlı olarak Kakhovka hidroelektrik santralini ve barajını vurarak kısmen çökmesine neden oldu. Rusya aksini iddia ediyor.

Çevre Bakanı Ruslan Strilets, “Barajın çökmesi güneybatıda feci sellere neden olduktan sonra Ukrayna şimdiden yaklaşık 18 kilometreküp su kaybetti. Bu, Dnipro şelalesinin tüm suyunun yaklaşık üçte birine eşdeğerdir. Depoda su kalmadı ve onu daha fazla tutamaz.” Durumu özetledi.

Ukrayna hükümeti su kaynakları için seferber oldu

Barajın çökmesinden sonra Ukrayna hükümeti alternatif su kaynakları yaratmak ve kirli sudan kaynaklanan potansiyel sağlık risklerini önlemek için seferber oldu.

Hükümet, Güney’e su sağlamak için 68.36 milyon dolar finanse etti. Hükümet önlemleri arasında bölgeye su arıtma cihazlarının gönderilmesi, su taşıma araçları, şişelenmiş su dağıtımı için özel merkezlerin kurulması ve günde 300.000 metreküp su pompalayabilecek yeni bir boru hattı inşa edilmesi yer alıyor.

87 km uzunluğunda yeni bir boru hattı inşa edilmesi gerekiyor

Uzmanlar, bölgeye 87 km’lik yeni bir boru hattı inşa etmenin “zor bir proje” olduğu için aylar sürebileceği konusunda uyarıyorlar.

Bu arada, barajın çökmesinden etkilenen şehirlerin belediye başkanları, soğuk kış mevsiminde aylarca süren roket saldırıları ve elektrik kesintilerinden sağ kurtulan sakinleri sürekli olarak su tasarrufu yapmaya çağırıyor.

Kriviy Rih Belediye Başkanı Oleksandr Vilkul, şimdilik birikmiş su rezervlerine güvendiklerini, ancak hızla tükenebileceği konusunda uyardı.

“Su tasarrufu yapmazsak bir ay sonra şehrin yüzde 70’i susuz kalacak. Tasarruf edersek gerekli işleri yapmak için zaman kazanmış oluyoruz. Başka çaremiz yok. Su tüketimini yüzde 40 azaltmak çok önemli.” herkes için önemli.” dedi.

Baraj neden önemli?

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekatının başında ele geçirilen Kakhovka barajı, Moskova’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım yarımadasına ve Rus kontrolündeki Zaporozhye nükleer santraline su sağlıyor.

Sovyet döneminde, 1956’da Dinyeper Nehri üzerindeki 6 barajdan biri olan yapı, kısmen beton ve topraktan inşa edildi.

Rus kontrolündeki baraj aynı zamanda Ukrayna’da türünün en büyük altyapılarından biri olma özelliğini de taşıyor.

Ukraynalı yetkililer daha önce, barajın çökmesi halinde 18 milyon metreküp suyun salınabileceği, Herson’u ve yüzbinlerce insanın yaşadığı düzinelerce başka bölgeyi sular altında bırakabileceği ve Rus işgali altındaki Zaporozhye nükleer santralinin çökmesi riskine girebileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket