Ukrayna savaşı: Erdoğan-Putin görüşmesi öncesi Odessa’ya dron saldırısı

0

Odessa Valisi Oleh Kipler 17 dronun düşürüldüğünü fakat saldırıda liman altyapısının önemli ölçüde zarar gördüğünü açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus lider Vladimir Putin’in Soçi’de yapacakları görüşmeye saatler kala Rusya, Ukrayna’nın Odessa yakınlarındaki ülkenin en büyük tahıl ihracat limanlarından birine SİHA ile saldırdı.

REKLAM

Pazartesi günü erken saatlerde Ukrayna Hava Kuvvetleri, Odessa bölgesinde Tuna nehri üzerine kurulu İzmail Limanı yakınlarında yaşayanlara sığınaklara gitme uyarısında bulundu.

Saldırı sonrasında Odessa Valisi Oleh Kipler 17 dronun düşürüldüğünü fakat saldırıda liman altyapısının önemli ölçüde zarar gördüğünü açıkladı.

Kipler Telegram hesabından “17 dron hava kuvvetlerimiz tarafından düşürüldü. Fakat ne yazıkki hedefi vuranlar da oldu. Izmail civarında bazı konutlar, depolar, fabrikalar, tarım ve sanayi aletleri zarar gördü,” açıklamasında bulundu.

Kiper ilk belirlemelere göre ölen ya da yaralanan olmadığın duyurdu.

Temmuz 2022’de Birleşmiş Milletler ve Türkiye arabuluculuğunda kurulan Tahıl Koridoru’ndan 36 milyon ton civarında tahıl dünya pazarlarına ulaştırılmıştı. 

Fakat kendi gıda ve gübre ihracatının engellemelerle karşılaştığını söyleyen Moskova, anlaşmayı uzatmaktan vazgeçti. 

O tarihten sonra da Ukrayna’nın ana tahıl ihracat yolu haline gelen Tuna nehri üzerindeki limanlara yoğun saldırılar gerçekleştirdi. 

Pazar günü de Rusya, Tuna nehri üzerindek bir diğer önemli liman olan Reni’ye saldrı düzenledi. Bu saldırıda liman altyapısı zarar görürken iki kişi de yaralandı.

Tahıl koridoru anlaşması, Soçi’deki Erdoğan-Putin görüşmesinin de ana gündem maddelerinden biri olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket