Yüzlerce böbreği zengin hastalara satan organ kaçakçılığı çetesi çökertildi

0

Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada sekiz üyeli olduğu belirtilen şebekenin Pencap ve Keşmir’de faaliyet gösterdiği ve ameliyatlar sırasında en az üç kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

REKLAM

Pakistan’da 328’den fazla yasa dışı böbrek nakli gerçekleştirerek en az üç kişinin ölümüne neden olan organ kaçakçılığı şebekesi çökertildi.   

Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada sekiz üyeli olduğu belirtilen şebekenin Pencap ve Keşmir’de faaliyet gösterdiği ve ameliyatlar sırasında meydana gelen ölü sayısının daha fazla olabileceği belirtildi.  

Yetkililer, ‘tıbbi uygulama hataları’ nedeniyle daha önce beş kez tutuklanan Favad Muhtar adlı doktorun, cerrahi ameliyatlar sırasında ismini vermediği bir tamirciyi asistan ve anestezist olarak kullandığını kaydetti. 

“Bize ulaşan bilgiler ve rakamlar yüreğimizi titretiyor.” diyen Pencap Eyalet Hükümeti Başkanı Mohsin Naqvi, böbreklerin bazen hastanın haberi bile olmadan alındığını ya da özel şahısların evlerine nakledildiğini söyledi.

Polis soruşturması, ameliyatların hastanelerde tanışılan ve sahte vaatlerle kandırılan kişiler üzerinde gerçekleştirildiğini gösteriyor. 

Organların ise yabancı müşterilere 10 milyon rupiyi (33.000 euro) bulan fiyatlara satıldığı ortaya çıktı. 

Çetenin çok daha fazla yasa dışı operasyon ve nakilden sorumlu olduğunu düşündüklerini belirten Naqvi, “Bunlar sadece teyit edebildiklerimiz.” dedi.

Pakistan’da 2010’da organ nakli ticareti yasaklanmış ve suçlular 10 yıla varan hapis cezalarına çarptırılıyor olsa bile ülkede gizli organ nakli merkezlerinin gelişmesi engellenemiyor. 

Bu merkezlerin genellikle bu tür operasyonlar için gerekli tıbbi ekipman ve bilgi birikiminden yoksun olmaları nedeniyle, sıklıkla komplikasyonlar yaşayan hastalar hayatını kaybediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket casibom