3225 maden ruhsat sahasının denetimi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bakanlık olarak maden denetimlerini artırdıklarını kaydederek, şöyle konuştu: “Bu yıl 15 Nisan itibarıyla 3 bin 225 maden ruhsat sahası denetlendi. “Bizim için çalışanını ön planda tutmayan hiçbir firmaya destek vermek söz konusu olamaz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye Kömür Üreticileri Birliği'nin (KÖMÜRDER) Ankara'da bir otelde düzenlediği “Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Vizyon Teşkilatı” programına katıldı. Programda konuşan Bakan Bayraktar; Pandemiye, depreme, tedarik zinciri sorunlarına ve devam eden savaşlara rağmen Türkiye ekonomisinin son 3,5 yıldır sürekli büyüdüğünü söyledi. Ekonominin gelişmesi, üretim ve ihracatın artmasıyla birlikte Türkiye'nin maden ihracatının her geçen gün arttığını belirten Bakan Bayraktar, gelecekte sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ve sıfır net emisyona ulaşmak için madenciliğe daha fazla ihtiyaç duyulacağını kaydetti.

“ÜLKEMİZİ ENERJİ VE MADENCİLİKTE BAĞIMSIZ HALE GETİRMELİYİZ”

Kullanılan enerjinin 2/3'ünün ithal edildiğini belirten Bakan Bayraktar, şöyle konuştu: “Doğal gazın neredeyse tamamını yurt dışından alıyoruz. Petrolümüzün yüzde 92'sini, kömürümüzün ise yüzde 40'ını ithal kaynaklardan sağlıyoruz. Bu da ciddi bir cari açık sorununu ortaya koyuyor. Bu nedenle ülkemizi enerji ve madencilik sektörlerinde mutlaka bağımsız hale getirmeliyiz. Bunun için elbette iç kaynaklarımızı, yer altı zenginliklerimizi ve ekonomimizdeki yenilenebilir kaynaklarımızı maksimum düzeye çıkarmalıyız. Bu amaç doğrultusunda 2017 yılında uygulamaya koyduğumuz “Milli Enerji ve Maden Politikamızı” kararlılıkla sürdürmeye devam ediyoruz. Bu politika kapsamında ülkemizin kaynaklarını yüksek teknolojiyle geliştirerek gelecek nesillere aktarma kararlılığındayız. Uluslararası standartlar. Hedefimiz yerli kömürden altına, nadir topraklardan bor madenlerine kadar her alanda yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı sürekli artırmaktır” dedi.

Bakan Alparslan Bayraktar, Türkiye'nin elektrik üretiminin yüzde 36'sının, birincil enerji arzının ise yüzde 26'sının kömürden sağlanacağını sözlerine ekleyerek, 2022'de 39 milyon ton, 2023'te ise 41 milyon ton kömür ithal edileceğini söyledi. Kömürü yoğun olarak kullanan Bakan Bayraktar, “kömürden uzaklaşıyoruz” diyen birçok Avrupa ülkesinin kömür tüketiminde artış görüldüğünü söyledi.

“MADEN SEKTÖRÜMÜZ 2022 YILINDA 6,5 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT İLE CUMHURİYET TARİHİNİN REKORUNA ULAŞTI”

Türkiye'nin yıllık 150 milyon ton kömür üretim hedefine ulaşmasının sektörü daha da ileriye taşıyacağını değerlendiren Bakan Bayraktar, şöyle konuştu: “Madencilik sektörümüz 2022 yılında 6,5 ​​milyar dolar ihracat yaparak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. Geçen yıl hafif bir düşüş yaşayan maden ihracatımız, bu yıl yeniden yükseliş eğilimine girdiğini gösteriyor. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 5 civarında bir büyüme yakaladık. Nihai hedefimiz ülkemizi madenlerde net ihracatçı konumuna getirmektir” dedi.

“MADEN RUHSATLI 3.225 ALAN DENETLENDİ”

Bakan Bayraktar, mayınlarla ilgili denetimlerin artırıldığının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MAPEG, 2023 yılında madencilik yapılmasına izin verilen alanlarda 8.828 denetim gerçekleştirdi. Soruşturmaların ardından 1 milyar 260 milyon lira idari para cezası kesildi. Tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle toplam 2.421 operasyon durduruldu. Bu yıl 15 Nisan itibarıyla madencilik yapılmasına izin verilen 3 bin 225 alan denetlendi.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir