47 milyon yıllık dev fosil keşfedildi – Son Dakika Dünya Haberleri

Scientific Reports dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, batıdaki Gujarat eyaletindeki bir linyit kömür madeninde yılana ait 27 omur bulundu.

Bilim insanları omurların Hint mitolojisinden geldiğini söylüyor. “yılan krala” referansla “Vasuki indicus” Adını verdikleri yılan türüne ait olduğunu ve uzunluğunun 11 ila 15 metre arasında olduğunu tahmin ettiğini bildirdi.

Araştırmacılar, yaklaşık 47 milyon yıl önce sıcaklığın daha yüksek olduğu Hindistan'da yaşadığı sanılan yılanın büyük bir pitona benzediğini ve zehirli olmadığını belirterek, “Vasuki indicus”un ağırlığının 1 tonu bulabileceğini kaydetti.

Araştırmacılar, yılanın tahmini boyutunu belirlemek için 2005 yılında keşfedilen “Vasuki indicus”a ait omurga kalıntılarını yaşayan yılan iskeletleriyle karşılaştırdıklarını söyledi.

Araştırmacılardan Debajit Datta, büyüklüğü göz önüne alındığında “Vasuki indicus”un, avını pusuya düşürerek yakalayan, yavaş hareket eden bir yırtıcı olduğunu söyledi.

Datta, dev yılan fosilinin çevresinde bulunan yayın balığı, kaplumbağa, timsah ve ilkel balina kalıntılarının “Vasuki indicus”un bataklık bölgelerde yaşadığını ve bu hayvanları avlamış olabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Asya ağsı pitonu, 10 metre uzunluğunda “Günümüzde yaşayan en büyük yılan” Olarak bilinir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir