ABD, İran ile İsrail arasındaki gerilimin ardından Ortadoğu'ya savaş gemileri konuşlandırdı

ABD, İsrail ile İran arasındaki gerilimin artması üzerine Ortadoğu'ya takviye kuvvet gönderdi.

REKLAM

ABD'nin, İran'ın “birkaç gün içinde” İsrail'e doğrudan saldırısını önlemek amacıyla İsrail'i ve bölgedeki Amerikan güçlerini korumak için savaş gemilerini seferber ettiği bildirildi.

Amerikan medyasının ABD Savunma Bakanlığı yetkililerine dayanılarak aktardığı haberlerde, Washington'un bölgedeki güçlerinin koruma gücünü artırmak ve bölgesel caydırıcılığı desteklemek amacıyla Ortadoğu'ya takviye kuvvet gönderdiği belirtiliyor.

İki ABD'li yetkili, Politico haber sitesine yaptıkları açıklamada, İran'ın Washington'dan tepki almayacak ve bölgesel bir çatışmayı tetiklemekten kaçınacak ciddi bir misilleme stratejisi geliştirdiğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkililer şunları söyledi: “İran, önümüzdeki günlerde İsrail'e karşı füze ve drone saldırılarının karışımından oluşan, normalden daha büyük bir hava saldırısı düzenlemeyi planlıyor.” dedi.

Her iki yetkili de İran'ın İsrail'e ABD'nin askeri tepkisine neden olmayacak bir saldırı başlatabileceğinden tam olarak emin olmadıklarını söylerken, İran'ın bölgesel krizi tırmandırmaya niyeti olmadığını söyledi.

Bir yetkili, Washington'un İran'ın bu hafta sonuna kadar İsrail'e saldırı başlatmasını beklediğini belirtti.

İsrail-İran gerilimi

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi. Şu ifadeleri kullandı:

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, “İran bize kendi topraklarından saldırırsa, biz de karşılık verir ve İran'a saldırırız” dedi. Açıklamayı yaptı.

Bazı ülkeler, bölgede artan gerilim nedeniyle vatandaşlarına İran ve İsrail'e seyahat etmemelerini tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir