BNB fiyatı bugün neden düştü?

BNB (BNB) fiyatı üç günlük yükselişin ardından yeniden düşmeye başladı ve 1 Temmuz'da 590 dolara ulaştı. BNB son 24 saatte %3,75 düşerek 3 Temmuz'da gün içi en düşük seviyesi olan 525 dolara ulaştı.

BNB fiyatını aşağı çeken faktörlere bir göz atalım.

BNB zincirindeki aktivite azalıyor

BNB fiyatındaki düşüş, daha fazla kullanıcının ağla daha az etkileşime girmesi nedeniyle zincir içi aktivitedeki düşüşün ardından geliyor ve bu da ivmenin azalmasına katkıda bulunuyor.

DefiLlama'dan elde edilen veriler, BNB'nin geçen ayki %12'lik düşüşünün öncülüğünde ağda kilitlenen toplam değerin (TVL) azaldığını ortaya koyuyor.

Aşağıdaki grafik, BNB Chain'in TVL'sinin 6 Haziran'daki 108,82 milyar dolardan 3 Temmuz'da 96,75 milyar dolara %11 düştüğünü ve kullanıcıların ağla daha az etkileşime girdiğini gösteriyor.

BNB zincirinde kilitlenen toplam değer. Kaynak: DefiLlama

BNB Chain, Tier 1 ağları arasında güçlü bir merkez olmayı sürdürürken, DappRaddar'dan elde edilen veriler DApp hacminin son yedi gün içinde %25 azaldığını gösteriyor.

Merkezi olmayan uygulamalar veya DApp'ler, Ethereum ağı tarafından popüler hale getirilen akıllı sözleşme destekli uygulamaların blockchain tabanlı versiyonları olarak bilinir. Dapps, kullanıcılarla ticareti ve etkileşimi kolaylaştırmak için akıllı sözleşmeleri kullanır.

Şu anda BNB'nin yedi günlük DApp hacmi 3,13 milyar dolar seviyesinde olup, Ethereum'un (71,78 milyar dolar) ve Tron ağının (5,02 milyar dolar) oldukça altında bulunuyor. DApp işlem hacmi de aynı dönemde %3,52 azalırken, NFT hacmi de %42 azaldı.

Kaynak DappRadar

Bu veriler, hacimdeki düşüşte önemli bir etkiye sahip olan NFT ticareti ve staking'deki düşüşü gösteriyor. Ayrıca ağdaki token işlemleri hafta boyunca düşüş eğilimi gösterdi.

Sonuç olarak, kullanıcı katılımı ve etkinliğinin bir ölçüsü olan ağın çeşitli aktif cüzdanlarında (UAW) kayda değer bir düşüş yaşandı. Bu ölçüm son yedi gün içinde %18,6'dan fazla düşüşle 1,16 milyon UAW'ye geriledi.

Binance pazar payını kaybediyor

Kripto para borsası Binance, Amerika Birleşik Devletleri ve Nijerya'daki yasal zorlukların faaliyetlerini olumsuz etkilemeye devam etmesi nedeniyle pazar payını kaybediyor gibi görünüyor. Eski Binance CEO'su Changpeng Zhao'nun hapse atılması ve yöneticilerinden birinin Nijerya'da yargılanmasıyla sonuçlanan hukuki yolculuğun ardından borsa, pazar payı kaybına uğradı.

CCData'dan elde edilen veriler, Binance'in pazar payını %38,4, %24,6 ve %22,2 ile en büyük pazar payı artışlarını kaydeden Bitget, Crypto.com ve ByBit'e kaptırdığını gösteriyor.

2024'ün ilk yarısında CEX pazar payındaki değişim. Kaynak CCData

Bu, Binance'teki günlük işlem hacminin %83'ten fazla düşüş göstererek 6 Mart'taki 73,9 milyar dolardan 3 Temmuz'da 12,3 milyar dolara düştüğünü gösteren CoinGecko verileriyle de destekleniyor.

Binance işlem hacmi, 12 ay. Kaynak CoinGecko

BNB'nin hamlesi yükseliş bayrağı oluşumunu kırdı

Teknik açıdan bakıldığında, bugünkü BNB kayıpları ve altcoinin genel kripto para piyasasındaki düşüşü, boğa bayrağının kırılmasını durdurmuş gibi görünüyor.

Şu anda BNB fiyatı yükseliş bayrağının sınırları dahilinde olası bir geri dönüşle boğuşuyor ve teknik formasyonun zirvesi 600 dolar kritik direnç görevi görüyor.

Bu direnç çizgisi işe yararsa, 1. kademe token, bayrağın başlangıcına, mevcut fiyat seviyelerinden yaklaşık %10'luk bir düşüşle 600 $'a düşebilir.

BNB/USD haftalık grafiği. Kaynak: Ticaret Görünümü

Ayrıca, BNB'nin günlük göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı alım bölgesi olan 81'den şu anki değeri olan 57'ye keskin düşüşü, piyasa koşullarının hala düşüş eğiliminde olduğuna işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir