Boeing 355 milyon dolar zarar açıkladı


Ocak ayında Alaska Havayolları uçağının kapısının patlamasıyla zor günler geçiren havacılık devi Boeing, 2024 yılının ilk çeyreğinde zarar açıkladı.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Boeing, gelirlerdeki düşüş nedeniyle ilk çeyrekte 355 milyon dolar zarar ettiğini açıkladı. Boeing CEO'su, şirketin zor bir dönemden geçtiğini ve odak noktasının finansal sonuçlar değil, üretim sorunlarının çözümü olduğunu söyledi. Şirketin geliri %7,5 düşüşle 16,57 milyar dolara geriledi. Şirketin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %3'ten fazla değer kazandı.

Boeing, Ocak ayında Alaska Havayolları uçuşu sırasında Boeing 737 Max'in kapısının patlaması ve uçakta büyük bir delik oluşmasından bu yana zor günler geçiriyor. Boeing yapımı uçakların 2018 ve 2019 yıllarında iki ölümcül kazaya karışmasının ardından kaza, şirketin toparlanma sürecini durdurdu.

CEO'DAN AÇIKLAMA

Boeing CEO'su David Calhoun Çarşamba günü çalışanlara gönderdiği bir notta, “Bugün ilk çeyrek mali sonuçlarımızı bildirirken, odak noktamız Alaska Airlines Flight 1282 kazasının ardından gerçekleştirdiğimiz küresel eylemler olmaya devam ediyor” dedi.

Calhoun, “Kısa vadede evet, zorlu zamanlar yaşıyoruz. Daha düşük teslimatlar müşterilerimiz ve mali durumumuz için zor olabilir. Ancak güvenlik ve kalite önce gelmeli ve gelecek” dedi.

Boeing hisseleri, Alaska Havayolları'nın gişe gelirlerindeki patlamanın ardından değerinin neredeyse üçte birini kaybetti. Ancak yıl sonunda görevinden ayrılacak olan Calhoun, şirketin toparlanacağına güveninin tam olduğunu bir kez daha ifade etti.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir