Çin Ordusu: Amerikan savaş gemisini Güney Çin Denizi'nden çıkardık

Pekin, Filipinler, Vietnam, Endonezya, Malezya ve Brunei'nin hak iddia ettiği kısımlar da dahil olmak üzere Güney Çin Denizi'nin büyük bir kısmında egemenlik iddiasında bulunuyor.

REKLAM

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) Güney Saha Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin ordusunun, Çin karasularına giren ABD Donanması savaş gemisi (muhrip) USS Halsey'i yakından takip ettiği ve “kaldırdığı” bildirildi. Güney Çin Denizi'ndeki Paracel Adaları.

Açıklamada, ABD'nin bu adımının “Çin'in egemenliğini ve güvenliğini ciddi şekilde ihlal ettiği” belirtildi.

PLA'nın açıklaması şöyle devam ediyor: “Bu durum, Güney Çin Denizi'nde gemi taşımacılığının hegemonyası ve militarizasyonunun bir başka somut kanıtıdır.”

Vietnam, Tayvan ve Çin'in üzerinde hak iddia ettiği stratejik öneme sahip Paracel Adaları, bölgedeki egemenlik anlaşmazlıklarının merkezinde yer alıyor.

ABD Donanması 7. Filosu, USS Halsey'in (DDG 97) Paracel Adaları yakınlarındaki rotasına ilişkin şunları söyledi: “8 Mayıs'ta Tayvan Boğazı'nda yüksek hareket özgürlüğünün geçerli olduğu sulardan rutin bir geçiş gerçekleşti. Uluslararası hukuka uygun.”

Açıklamada ayrıca USS Halsey'in operasyonun ardından bölgeden ayrılarak Güney Çin Denizi'ne doğru yolculuğuna devam ettiği kaydedildi.

Pekin ile Washington arasındaki son anlaşmazlık, ABD'nin müttefiki Filipinler'in tartışmalı sular konusunda Pekin'le sert bir diplomatik anlaşmazlığa girdiği ve stratejik Güney Çin Denizi'nde gerilimlerin arttığı bir dönemde ortaya çıktı.

Çin, Filipinler, Vietnam, Endonezya, Malezya ve Brunei'nin hak iddia ettiği kısımlar da dahil olmak üzere Güney Çin Denizi'nin büyük bölümünde hak iddia ediyor.

Uluslararası Adalet Divanı bünyesinde faaliyet gösteren Daimi Tahkim Mahkemesi, 2016 yılında Pekin'in iddialarının uluslararası hukukta hiçbir dayanağının bulunmadığına karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir