Dikkatli olun! Yaz mevsimiyle birlikte artan bulantı, kusma ve ishal vakalarına karşı uyarı

Konuyla ilgili açıklama yapan Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, vaka sayısının geçen yılın aynı dönemi ortalamasıyla aynı aralıkta olduğunu söyledi. Usta, şöyle konuştu: “2023 yaz aylarında bir haftada ortalama vaka sayısı 408,43; 2024 yılında ise bir haftada ortalama vaka sayısı 393,57. Akut bağırsak enfeksiyonları mide ve bağırsakların iltihaplanmasıdır. İshal ana semptomdur. Bu hastalıkta ishale bulantı, kusma, ateş ve karın ağrısı da eşlik ediyor.” “Yapabilir” dedi.

Güvenli, içilebilir suya erişim sağlanamadığı takdirde birçok hastalığın kaçınılmaz olacağını belirten Usta, şöyle konuştu: “Hastalık, patojen içeren dışkıyla kirlenmiş gıdaların tüketilmesi, su veya diğer içeceklerin içilmesi veya temas eden kirlerin vücuda sürülmesiyle ortaya çıkar. ajan ağzındayken. Güvenli, içilebilir suyun bulunmadığı bir bölgede su içmek, yemek pişirmek ve bu suyu temizlik amacıyla kullanmak ishalli hastalıkların görülme olasılığını artırıyor. Kişisel hijyen koşullarının kötü olduğu durumlarda hastalık kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Başka bir yayılma yolu da sağlıksız koşullarda hazırlanan veya saklanan gıdaların tüketilmesidir. “Kirli sularda yakalanan balık ve deniz ürünleri de akut bağırsak enfeksiyonlarının kaynağı olabilir” dedi.

BUĞLANTI, KUSMA VE İSHAL VAKA SAYISI GÜNLÜK TAKİP EDİLİYOR

karın ağrısı iç hastalıkları

Usta, bulantı, kusma ve ishal vakalarının günlük olarak takip edildiğini belirterek, şöyle konuştu: “İlimizde halkımızın sağlıklı suya ulaşabilmesi için Sağlık Müdürlüğümüz ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi TİSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri günlük ölçüm yapıyor. İlimize içme suyu dağıtımı yapan tüm su depolarının dağıtım şebekesinden belirlenen odak noktalarında klor kontrolü, düzenli aralıklarla mikrobiyolojik ve mikrobiyolojik testlerin yapılması.” Suyun kimyasal analizleri yapılıyor. Müdürlüğümüzün Enfeksiyon Hastalıkları Birimi tarafından sendromik sürveyans çalışmaları kapsamında ilimizdeki sağlık kuruluşlarından bildirilen bulantı, kusma ve ishal vaka sayıları günlük olarak takip edilmektedir.

doktor7

Vakaların mahallelere göre dağılımı, yaşa göre dağılım vb. Kümelenme durumları gibi parametreler incelenir. İlimizde yaz aylarında tespit edilen ishal vakalarına bakıldığında en önemli sebepler arasında TİSKİ ana hattına bağlı olmayan, düzenli olarak temizlenmeyen ve klorlanmayan küçük müstakil su kaynaklarının kullanılması yer almaktadır. Yüzme alanı olarak belirlenmemiş, kirli su bulunan yerlerde yüzmek (nehire girmek). “Toplu yemek için hazırlanan yemeklerin uygun ortamda saklanamaması başta olmak üzere, olağan yeme alışkanlıklarında ani değişiklikler (turistlerin ishalleri) gözlemleniyor” dedi. (İHA)
Bu içerik Nilgün Akbıyık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Uçaklar bile katıldı!  Büyük miktarda ele geçirildiUçaklar bile katıldı! Büyük miktarda ele geçirildi
Gece gündüz haraç istedi ve meydanda dövüldü.Gece gündüz haraç istedi ve meydanda dövüldü.
Suriye'ye yönelik siyasi suçlamalara yanıt geldi!Suriye'ye yönelik siyasi suçlamalara yanıt geldi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir