DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB'den ortak açıklama: 1 Mayıs'ta Taksim'deyiz!

Devrimci Sendikalar Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Tayfun Görgün, “Bu yıl İstanbul Taksim Meydanı başta olmak üzere ülke çapındaki 1 Mayıs meydanlarında coşku ve umutla buluşacağız.”

DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) ve Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ortak basın açıklaması yaptı. Mimarlar Odası Beşiktaş İskele Meydanı.

Burada konuşan Görgün, 1 Mayıs'ta dünyanın dört bir yanındaki işçilerin barış, eşitlik, adalet ve özgürlük taleplerini haykıracaklarını söyledi.

Görgün, 1 Mayıs'ta Türkiye ve dünya meydanlarında buluşacak milyonlarca insanın gözü ve kulağının İstanbul Taksim'de olacağını kaydederek, şöyle konuştu: “Milyonların kalbi Taksim'in 1 Mayıs bölgesinde atacak ” dedi.

İşçilerin Taksim başta olmak üzere ülke genelinde 1 Mayıs bölgelerinde yürüyüş yapacaklarını belirten Görgün, buranın demokrasinin simge mekanlarından biri olduğunun altını çizdi.

'HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ'

Görgün, Anayasa Mahkemesi'nin Taksim Meydanı ile ilgili nihai kararını geçtiğimiz aralık ayında verdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu kararın doğrudan ifadesiyle 1 Mayıs'ta Taksim'de olmak her işçinin ve emekçinin hakkıdır. Bu hakkınızı kullanın. Bu yıl, “İstanbul'da Taksim Meydanı başta olmak üzere ülke çapındaki 1 Mayıs meydanlarında coşku ve umutla buluşacağız” dedi.

Görgün, bir basın mensubunun sorusu üzerine, her işçi ve emekçinin 1 Mayıs'ta olma hakkı olduğunu söyledi.

“1 MAYIS'TA TAKSİM BÖLGESİNDE OLACAĞIZ”

1 Mayıs'ta temsilci olarak Taksim'e gitmeyi kabul etmediklerini anlatan Görgün, şöyle konuştu: “1 Mayıs'ı kutlamak isteyen tüm işçi ve işçilerle birlikte 1 Mayıs'ta Taksim'de sahada olacağız.”

Taksim Meydanı için resmi izin talebinde bulunmadığını belirten Görgün, şöyle konuştu: “Bu da bir endüstriyel eylemdir, özel izne gerek yoktur. Bu herkesin hakkıdır. Kamu yetkililerine bilgi vereceğiz. Bu arada İstanbul Valiliği ve Bakanlık da konuyla ilgili bilgi verdi. İçişleri Bakanlığı, 1 Mayıs Taksim'de” “Etkinliği kutlayacağımızı beyan ettik ve bunun yasal dayanağını bir dosyayla sunduk. Yani resmi makamlara bilgi verdik” dedi.

(AA)Bu içerik Devrim Karadağ tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Mantar tüketirken dikkatli olun!  Vücudu zehirleyebilirMantar tüketirken dikkatli olun! Vücudu zehirleyebilir
Resimler günün sırasıydı!  Kaderleri belli oldu: 3 polis açığa alındıResimler günün sırasıydı! Kaderleri belli oldu: 3 polis açığa alındı
Karısını 25 yerinden bıçakladı, oğlunu aradı ve şöyle dedi: Karısını 25 yerinden bıçakladı, oğlunu arayıp 'Anneni öldürdüm' dedi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir