Eski komutan Zuniga Bolivya'da tutuklandı

Bolivya basınında yer alan haberlerde, darbe girişimine liderlik etmekle suçlanan Zuniga'nın, Genelkurmay Başkanlığı'ndan çıktıktan sonra tutuklanarak polis aracıyla savcılığa götürüldüğü açıklandı.

Öte yandan Başsavcılık, darbe girişimi iddiaları ve yaşanan olaylara ilişkin kapsamlı soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Darbe girişiminde bulunan askerler geri çekildi

Başkan Luis Arce'nin atadığı yeni ordu komutanı Sanchez, düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Askeri ayaklanmayı kınayan Sanchez, “Sokak ve meydanlardaki tüm asker ve personele birliklerine dönmelerini emrediyorum.” dedi.

“Çok büyük” bir sorumluluk üstlendiklerini vurgulayan Sanchez, şöyle konuştu: “Böyle bir göreve layık görülmekten onur duyuyorum. Bize duydukları güvenden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Savunma Bakanımıza teşekkür ediyoruz. Sokaklarda, meydanlarda olmak ister yeni ordu komutanı olarak demokrasiye karşıyız.” Bu protestolara izin vermeyeceğimizi belirtmek isterim” dedi. dedi.

Basında çıkan haberlerde, askeri ayaklanmanın 25 Haziran'da devrilen eski ordu komutanı Jose Zuniga tarafından yönetildiği belirtildi.

Zuniga'nın, 2025 yılında yapılması planlanan başkanlık seçimlerinde eski başkan Evo Morales'in adaylığına karşı çıktığını ve rahatsızlığını hükümete ilettiğini söylediği bildirildi.

Zuniga liderliğindeki askerlerin hükümet binasını ele geçirerek yeni bir bakanlar kurulu kurmaya çalıştıklarını duyan Zuniga, Morales'i “açıkça” tehdit ederek, “Anayasayı ihlal etmesine ve halkın verdiği yetkiye itaatsizlik etmesine izin vermeyeceğiz” dedi. . Silahlı kuvvetler ülkenin silahlı kuvvetleridir.” “Bu ülkeyi onların elinden geri alacağız. Ülkemiz böyle devam edemez.” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Ne oldu?

Bolivya Devlet Başkanı Arce, ülkede bazı askeri birliklerin düzensiz bir şekilde seferber edildiğini söyleyerek, orduya demokrasiye saygı duyma çağrısında bulundu.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, askeri bir zırhlı aracın idari başkent La Paz'daki hükümet binasına girmeye çalıştığı görüldü.

Askerlere tepki gösteren vatandaşlar ise biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Arce, hükümet binasına girmeye çalışan Zuniga ile yüz yüze görüşerek askerlerin derhal geri çekilmesini istemişti.

Arce ulusal konuşmasında halka sükunet çağrısında bulunarak şunları söyledi: “Bolivya Devlet Başkanı ve bakanları görev başındalar ve ben halka demokrasiyi koruma çağrısında bulunuyorum. Askerler derhal geri çekilmeli ve görevlerine dönmeli. Demokrasiye saygı gösterin.” ve Anayasa.” Şu ifadeleri kullandı:

Arce'nin çağrısı üzerine binlerce kişi askeri darbe girişimini protesto etmek için sokaklara döküldü.

Bolivya ordusunun yeni komutanı Jose Wilson Sanchez'in talimatıyla darbe girişiminde bulunan askerler birliklerine geri döndü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir