Haşlanmış patatesin besin değeri: Haşlanmış patateste kaç kalori var?

genişletmek

Haşlanmış patatesin besin değeri: Haşlanmış patateste kaç kalori var?

Haşlanmış patates de patates porsiyonu olarak öne çıkıyor. Öte yandan haşlanmış patates olarak da tarif etmek mümkün. Bu da porsiyon başına 93 kcal'e, yani bir haşlanmış patatese karşılık gelir. Öte yandan bu durum küçük bir kısım olarak da ifade edilebilir.

Ortalama porsiyon 200 gramdır. Dolayısıyla ortalama bir porsiyon yani 200 gram haşlanmış patates 183 kcal olarak ifade ediliyor. Bunu bilerek dikkatli tüketmek ve ihtiyacınız olan kaloriyi almak büyük önem taşıyor.

Haşlanmış patatesin besin değerleri

100 gram haşlanmış patatesin küçük bir porsiyonu dikkate alındığında içerdiği besin değerleri şu şekilde ayırt edilir;

– 21.55 gram karbonhidrat
– 1,96 gram protein
– 1,5 gram hayat
– 5 mg sodyum
– 391 mg potasyum
– 5 mg kalsiyum
– 12,8 mg C vitamini
– %0,35 demir içeriği.

Bu sayede gün içerisinde yukarıda belirttiğimiz besin değerleri ile birlikte küçük bir porsiyon yani 100 gram haşlanmış patates tüketebilirsiniz.

Haşlanmış patatesin faydaları nelerdir?

Haşlanmış patates, ishal ve mide-bağırsak enfeksiyonu olan kişiler için çok faydalıdır. Mide bulantısına da iyi gelen besin kaynakları arasındadır. Kolay sinirlendiği için sindirim sistemini de destekleyen bir kaynak olduğunu da söylemek gerekir. Gün boyu hatırı sayılır bir enerji sağladığını da eklemek mümkündür. Ancak aşırı nişasta içerdiğinden fazla tüketilmemesi önemlidir.

Çünkü bu durum tam tersi etki yaratabilir ve ishale neden olabilir. Haşlanmış patates kan şekerini daha yavaş yükselttiği için şeker hastaları arasında önemli bir yer tutar. Ancak aynı zamanda kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesinde de en önemli besin kaynaklarından biridir. Zengin bir vitamin ve mineral kaynağı olmasına rağmen birçok farklı gıdayla birlikte tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir