Hindistan, Maldivler'deki 80 askerini sivil personelle değiştirdi

Hint birlikleri, operasyona Yeni Delhi tarafından sağlanan ve yaklaşık yarım milyon insanın yaşadığı takımadalarda esas olarak deniz gözetimi, arama kurtarma ve tıbbi tahliye operasyonları için kullanılan iki helikopter ve bir uçakla destek verdi.

REKLAM

Hindistan, Maldivler Devlet Başkanı Mohamed Muizzu'nun talebi üzerine Maldivler'deki yaklaşık 80 askerini sivil subaylarla değiştirdiğini duyurdu.

Hint birlikleri, Yeni Delhi tarafından hibe edilen ve yaklaşık yarım milyon insana ev sahipliği yapan takımadalarda esas olarak deniz gözetimi, arama kurtarma ve tıbbi tahliye operasyonları için kullanılan iki helikopter ve bir uçağın operasyonunu destekledi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Randhir Jaiswal Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Her iki taraf da Hindistan'ın hava platformlarının sürekli işleyişini sağlamak için birlikte çalışıyor.” dedi.

Jaiswal, “Bu amaçla yetkili Hintli teknik personel görevlendirildi” dedi.

Duyuru, Maldivler Dışişleri Bakanı Moosa Zameer'in, Çin ile ilişkileri iyileştirmeyi amaçlayan Muizzu'nun geçen yıl Kasım ayında göreve başlamasından bu yana üst düzey bir yetkilinin yaptığı ilk ziyaret olan Hindistan ziyaretiyle aynı zamana denk geldi.

Maldivli liderler geleneksel olarak göreve geldikten sonra ilk dış ziyaretleri olarak Yeni Delhi'yi seçmişlerdi, ancak Muizzu bunun yerine Çin ile daha sıcak ilişkiler kurdu ve küresel güçler İndus bölgesi Pasifik'te nüfuz için yarışırken savunma bağlarını derinleştirdi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, Zameer ile yaptığı görüşmede, ilişkilerin en iyi şekilde nasıl ilerletilebileceğinin anlaşılmasının her iki ülkenin de ortak çıkarına olduğunu söyledi.

Zameer daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görüşmelerin altyapıdan kapasite geliştirmeye kadar çeşitli sektörlerde iş birliğine odaklandığını söyledi.

Askeri sorunun yanı sıra, Maldivler'in bir Çin araştırma gemisinin adalardaki bir limana yanaşmasına izin vermesi de Yeni Delhi'de endişelere yol açtı.

Hindistan, Hint Okyanusu'ndaki gözetimi artırmak için Mart ayında Maldivler yakınlarında yeni bir deniz üssü açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir