Hiperenflasyonla mücadele eden Arjantin vatandaşları kripto para birimlerine yöneldi

Arjantin'de kripto para biriminin benimsenmesi, ülkenin enflasyon oranı hızla yükselirken rekorlar kırıyor.

Amerikan iş dergisi Forbes'un analistlerine göre Arjantin, yıllık %276 enflasyon oranıyla kripto para birimlerinin benimsenmesinde Batı Yarımküre'de lider konumda.

Forbes analistlerinin 8 Temmuz'da yayınladığı bir makaleye göre, dünya nüfusu içinde kripto para kullanımının payı, Arjantin'de Batı Yarımküre'deki diğer ülkelere göre daha yüksek. Benzerweb web sitesinden alınan verilere atıfta bulunulan raporda, dünyanın en büyük 55 borsasına gelen 130 milyon ziyaretçinin 2,5 milyonunun Arjantin'den olduğu belirtildi.

Binance ziyaretçilerine göre ilk beş ülke. Kaynak: SimileWeb

Arjantin aynı zamanda dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance'in en çok ziyaretçi aldığı bölge. BenzerWeb'e göre Arjantin'den gelen web sitesi trafiği, Binance'in toplam ziyaretlerinin %6,9'unu temsil ediyor.

Arjantinliler spot USDT alıyor ve “bununla hiçbir şey yapmıyor”

Kripto para endüstrisinde büyüyen memecoin trendinin aksine, Arjantin'de kripto para biriminin benimsenmesi bu trendden kaynaklanmıyor. Bitget Latin Amerika başkanı Maximiliano Hin'in açıklamalarına atıfta bulunan analistler, yerel halkın bunun yerine Tether (USDT) gibi stabilcoinleri tutmayı tercih ettiğini söyledi.

*Hinz şunları söyledi: “Arjantin, birçok insanın USDT satın aldığı ve başka hiçbir şeye yer bırakmadığı anormal bir pazar.”

“Bunu başka hiçbir yerde görmüyoruz. Arjantinliler spot Tether satın alıyor ve onunla hiçbir şey yapmıyor.”

USDT gibi stabilcoinler, ABD doları rezervine 1:1 oranında sabitlenerek istikrarlı değer sağlamak üzere tasarlanmış kripto para birimleridir. Enflasyonun yüksek olduğu Arjantin'de insanların USDT cinsinden para tutması oldukça mantıklı görünüyor.

Arjantin’de borsalar henüz lisanslanmadı

Arjantin'in Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerine yönelik dostane tutumuna rağmen, ülkenin sektörü düzenleyecek yasal bir çerçeve oluşturmakta zorlandığı görülüyor.

2023'ün sonlarında Arjantin Devlet Başkanı Javier Milei'nin göreve başlamasının ardından Arjantin, yasal olarak bağlayıcı sözleşmelerde Bitcoin kullanımını resmen onayladı.

O zamandan beri Arjantin, ulusal kripto para piyasasını düzenlemeye ve Nisan 2024'te kripto şirketleri için kayıt gerekliliklerini belirlemeye çalıştı.

Forbes'a göre, hükümetin kripto para birimlerini düzenleme çabalarına rağmen Arjantin, halkına denetlenen kripto para birimi hizmetleri sağlama konusunda hala zorluk yaşıyor.

Rapor, Binance dahil Arjantin'in büyük kripto para borsalarından hiçbirinin ulusal menkul kıymetler düzenleyicisi Comisión Nacional de Valores'e (CNV) kayıtlı olmadığını belirtiyor.

Bitget'ten Hin, “Bildiğim kadarıyla Bitget'in faaliyet gösterdiği Latin Amerika ülkelerinde herhangi bir lisans gerekliliği yok” dedi.

Cointelegraph, yerel kripto para birimi düzenlemeleriyle ilgili yorum almak için CNV'ye ulaştı ancak bir yanıt alamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir