İspanya: Eşi yolsuzlukla suçlanan Başbakan Sanchez kamu görevini askıya aldı

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Eşi Begoña Gómez'in yolsuzlukla suçlanmasının ardından Sanchez, ara sırasında görevinden istifa edip etmeyeceğine karar vereceğini söyledi.

REKLAM

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, eşine yönelik yolsuzluk iddialarını reddetti ancak Begoña Gomez'in konumunu iş anlaşmalarını etkilemek için kullandığı iddialarına ilişkin adli soruşturma başlatıldıktan sonra istifa etmeyi düşüneceğini söyledi.

Sánchez, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, eşi hakkındaki iddiaların asılsız olmasına rağmen, istifa edip etmeyeceğini açıklayacağı Pazartesi gününe kadar programını iptal ettiğini söyledi.

Sanchez, “Durup düşünmem gerekiyor” dedi, “Sağ ve aşırı sağın politikamızda yarattığı çamur çukuru göz önüne alındığında, hükümeti yönetmeye devam mı edeceğim yoksa bu en yüksek onurdan mı vazgeçeceğime karar vermem gerekiyor.”

52 yaşındaki Sanchez, 2018'den beri başbakan. Kasım ayında yeni bir sol koalisyon hükümeti kurmayı başardı ve dört yıllık bir döneme daha başladı. Böylece Avrupa'nın en uzun süre hizmet veren sosyalist liderlerinden biri oldu.

Daha önce sağcı idealleri nedeniyle çok sayıda dava açmasıyla tanınan Manos Limpias (Temiz Eller) adlı grup, Gomez'i yeni iş anlaşmaları sağlamak için kocasının siyasi konumunu istismar etmekle suçluyor.

Dosyayı incelemeyi kabul eden hakim, yapacağı değerlendirme sonrasında davanın devamına veya reddine karar verecek. Soruşturmanın gizli yürütüldüğünü açıklayan mahkeme, soruşturmanın içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Manos Limpias kendisini bir sendika olarak tanımlıyor ancak asıl faaliyeti çoğu sağcı ideolojilerle bağlantılı olan davaları kovuşturmak. İspanyol hukuku, sanık tarafından doğrudan zarara uğratılmamış olsalar bile kişi veya kuruluşların belirli ceza davalarında yer almasına izin vermektedir ve bu tür kuruluşlar “savcı” olarak hareket edebilmektedir.

Geçen ay muhalefetteki Halk Partisi, Gómez'in bir havayoluyla ilgili kararda kocasını etkilediğini söyledi.

Sanchez, “Bu eşi görülmemiş bir saldırı, o kadar ciddi ve acımasız ki eşimle birlikte durup düşünmek zorunda kalıyorum” dedi ve “Özetlemek gerekirse bu beni karada, denizde ve havada taciz etmeye yönelik bir operasyon. Amacım bizzat eşime saldırmak ve beni siyasetten vazgeçirmek” diye yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir