Kripto Para Yatırımcıları Ethereum'dan Kaçıyor mu?

Ethereum tabanlı kripto para yatırım ürünleri, rakip kripto para birimlerinin olumlu eğilimine rağmen üst üste dördüncü hafta boyunca negatif nakit akışı bildirdi.

CoinShares'in 8 Nisan tarihli raporuna göre Ether ürünleri, diğer altcoinlerin çoğunun aksine geçen hafta 22,5 milyon dolarlık çıkış gördü.

“Geçen hafta 646 milyon dolarlık girişle dijital varlık yatırım ürünlerinde olumlu hava devam etti. Yılbaşından bugüne 13,8 milyar dolarlık akış, 2021'de görülen 10,6 milyar doları aşarak şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı.”

Haftalık kripto para birimi varlığa göre akış gösterir. Kaynak: CoinShares

Diğer büyük altcoinleri temsil eden yatırım ürünleri akışı yaşanırken, Ether'in devam eden çıkışı herkesi şaşırttı. Rapora göre Litecoin, 4,4 milyon dolarlık haftalık giriş kaydederken, onu 4 milyon dolarlık Solana ve 1,4 milyon dolarlık Filecoin izledi.

Ether'in (ETH) fiyatı 24 saatte yüzde 6,8 artışla Türkiye saatiyle 11:45'te 3.625 dolara ulaştı. CoinMarketCap verilerine göre dünyanın ikinci en büyük kripto para birimi haftalık %2,3 artış gösterdi ve geçen ay %8,2 değer kaybetti.

ETH/USDT, bir aylık grafik. Kaynak CoinMarketCap

Solana, ölçeklenebilirliği ve yüksek işlem hacmi nedeniyle genellikle Ethereum'un en büyük rakibi olarak bilinir. Solana'nın yerel tokeni SOL, yakın zamanda ETH'den daha iyi performans gösterdi. En umut verici “Ethereum katillerinden” biri olarak lanse ediliyor. TradingView verilerine göre Solana (SOL) geçen ay %24 artarken Ether %6,2'den fazla kayıp yaşadı.

ETH/SOL, bir aylık grafik. Kaynak Ticaret Görünümü

Yatırımcıların ETF'lere olan iştahı azalıyor mu?

CoinShares'e göre, dijital varlık yatırım ürünlerine haftalık 646 milyon dolarlık giriş olmasına rağmen yatırımcıların Borsa Yatırım Fonlarına (ETF) olan iştahı azalıyor olabilir.

“Buna rağmen, yatırımcıların ETF'lere yönelik iştahının azaldığına, Mart ayı başında görülen haftalık akış seviyelerine ulaşılamadığına ve Mart ayının ilk haftasındaki 43 milyar dolara kıyasla geçen haftaki hacimlerin 17,4 milyar dolara düştüğüne dair işaretler var.”

Spot Bitcoin ETF'leri Ocak ayında onaylandığından bu yana, zincir üstü varlıklarda toplam değeri 60,4 milyar dolar olan 834.000'den fazla Bitcoin biriktirdiler. Dune verilerine göre ETF'ler mevcut BTC arzının %4,24'ünü elinde tutuyor.

CoinShares'e göre, Bitcoin karşısında kısa pozisyon alan yatırım ürünleri üst üste üçüncü haftada toplam 9,5 milyon dolarlık çıkış gördü. Bu veriler “düşüş eğilimindeki yatırımcılar arasında küçük bir teslimiyet”e işaret ediyor.

İlgili: Halving sonrasında Bitcoin madencilerini neler bekliyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir