Küresel piyasalarda bugün… Asya'da endeksler olumlu bir seyir izliyor


Asya borsa endeksleri Çarşamba günü olumlu bir seyir izledi

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) önümüzdeki dönemde atması gereken adımlara ilişkin daha fazla ipucu ve bankacılık yetkililerinin temkinli yönlendirmeleri ile küresel borsalarda karışık bir model gözlemlendiğini, Asya piyasalarının ise olumlu bir ayrışma gösterdiğini söyledi.

Ancak Avustralya'da beklenenden yüksek enflasyon, ülke merkez bankasının faiz oranlarını yeniden artırabileceği korkularını artırdı.

Avustralya'da bugün açıklanan verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) mayıs ayında yıllık %4'lük artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Beklenti enflasyonun yüzde 3,8 olacağı yönündeydi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Michelle Bullock, faiz artırımlarının bankaların son toplantısında tartışıldığını ve burada faiz oranının sabit tutulmasına karar verildiğini söyledi.

Japonya tarafında ise dolar/yen paritesi yakından takip ediliyor ve parite, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) daha önce döviz kuruna müdahale ettiği 160 seviyesinin yakınında kalmayı sürdürüyor. Para piyasalarındaki fiyatlara bakıldığında BOJ'un yılsonuna kadar iki kez faiz artırımı yapması ihtimali öne çıkıyor.

Öte yandan, ekonomik aktivitenin yavaşlayacağı endişesi nedeniyle yatırımcıların sabit getirili menkul kıymetlere yönelmesiyle Çin 10 yıllık tahvil faizleri son 12 yılın en düşük seviyesine gerileyerek %2,22'ye geriledi.

Bu gelişmelerle birlikte Japon Nikkei 225 endeksi günü %1,3 yükselişle 39.700 puandan tamamladı.

Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,6 artışla 2.790 puana, Çin'de Şangay Bileşik endeksi yüzde 0,4 artışla 2.962 puana, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,5 primle 18.117 puana, Hindistan'da Sensex endeksi ise 18.117 puana yükseldi. puan %0,5 primle 18.117 puan 0,4 artışla 78.390 puanda bulunuyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir