Memecoin'ler aynı zamanda kaldıraçlı piyasaya da hakim durumda

Memecoin çılgınlığı, bu boğa piyasasında kripto para birimi topluluğu üzerinde büyük bir etki yarattı. Pepe ve WIF, lansmanından sonraki bir yıl içinde ilk 20 kripto para birimi arasına girdi.

Bu memecoinler, yatırımcıların fiyatlarını uzun veya kısa pozisyona göre tahmin ettiği kaldıraç piyasasında büyük ilgi gördü.

Açık pozisyona (OI) göre ilk 10 kripto para biriminden dördü memecoin kategorisine aittir. Pepe (PEPE) 812,6 milyon dolarlık net sermaye ile üçüncü ve dördüncü sırada yer alırken, Solana (SOL) 1,7 milyar dolarlık net sermaye ile üçüncü ve dördüncü sırada yer alıyor.

Pepe'nin yanı sıra Dogecoin (DOGE), Bonk (BONK) ve Dogwifhat (WIF) de ilk 10'a girmeyi başardı. Bitcoin (BTC) 11,1 milyar dolarlık OI ile listenin başında yer alırken, onu 9,15 milyar dolar ile Ethereum (ETH) takip ediyor.

Açık Faiz Tablosu. Kaynak CoinGlass

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da OI'de yukarıdan aşağıya önemli bir fark olmasıdır. Bitcoin'in OI'si 11 milyar dolar iken, onuncu sıradaki Near Protokolü'nün (NEAR) OI'si sadece 230 milyon dolar, bu da yatırımcıların ilgisindeki büyük farkı gösteriyor.

Memecoin için OI'deki son artış, Pepe'nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması ve WIF'nin 3,30 doların üzerine çıkmasıyla son haftalarda yaşanan yükseliş hareketinden kaynaklanıyor.

Açık faiz, henüz kapatılmamış türev sözleşmelerin toplam tutarını ifade eder. Vadeli işlem sözleşmelerinde alıcının her satıcı için sözleşmeyi kapatması gerekir.

Bir sözleşme, alıcı veya satıcı tarafından açıldığı andan karşı tarafça kapatılıncaya kadar “açık” olarak kabul edilir. Yeni sözleşmeler eklendiğinde OI artar ve sözleşmeler kapatıldığında azalır. İşlem hacminin aksine OI süreklidir.

Artan açık pozisyon, kaldıraçlı yatırımcıların fiyat ivmesi beklentisiyle daha fazla sözleşme açmasıyla piyasa ivmesinin güçlendiğini gösteriyor.

Artan memecoin fiyatlarına ve artan OI'ye rağmen, kripto para borsalarındaki memecoinler için fonlama oranları negatif kalıyor.

Finansman oranları, varlığın spot fiyatına göre sürekli bir takas veya vadeli işlem sözleşmesinde pozisyon tutmanın maliyetini temsil eder. Pozitif finansman oranları piyasada yükseliş eğilimine, negatif finansman oranları ise düşüş eğilimine işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir