Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitim modelini meşrulaştırma girişimine yanıt olarak eğitimciler şu soruyu sordu: “Bu nasıl bir vizyon?” tepki – Son Dakika Eğitim, Türkiye Haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere “Türkiye Yüzyılı Eğitim Modeli Ortak Metni Revizyon Formu”nu gönderdi. Öğretmenlerden ortak metinle ilgili görüşlerini belirtmeleri istendi. Görüşlerin sunulacağı form okul öğretmenlerinin “ortak görüşü” olarak kabul edilecektir. Formdaki değerlendirmeler okul grup liderinin koordinasyonunda “veri.meb.gov.tr” adresinden işlenecektir. Konuyu gazetemiz için değerlendiren Eğitim ve İşletme Başkanı Kadem Özbay, “Formla öğretmenlerin bizden yana olduğu algısını oluşturmaya çalışıyorlar.” Özbay, modülün yeni müfredatı onaylamayı amaçladığını söyledi.

Müfredat hazırlanmadan önce öğretmenlerin görüşlerinin dinlenmesi gerektiğini vurgulayan Özbay, şöyle konuştu: “Bakan ve bakanlık yetkilileri yaptıkları uygulamaların anayasaya, cumhuriyete ve eğitime aykırı olduğunu çok iyi biliyorlar. Şimdi buradan meşruiyet yaratmaya çalışıyorlar. Talim ve Terbiye Kurulu onayladı, bakan onayladı, cumhurbaşkanı açıkladı. Yeni müfredat kitaplarının basımına başlandı. Bu hangi görüş? dedi.

Eğitim-İş, Türk Yüzyılı Maarif Modeli'nin ortak metin inceleme modülü için “Atatürk ilke ve inkılâplarının yanı sıra çağdaş bilim ve eğitim ilkelerine aykırı” olduğunu belirten bir açıklama metni hazırladı.

İDEOLOJİK TAKILAN…

Öte yandan Burhaniye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk Yüzyılı Eğitim Modeli Ortak Metin Düzeltme Formu'nda dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin ilçedeki okul müdürlerine mesaj gönderdi. Mesajda şu ifadelere yer verildi: “Okul müdürlerimizden ideolojik saplantılarla hazırlanan metinlerin önüne geçilmesi için gerekli tedbirleri almalarını rica ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir