Morgan Stanley, Bitcoin ETF'lerine yatırım yapıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük finans kuruluşlarından biri olan Morgan Stanley, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) sunduğu üç aylık raporda elinde bulundurduğu Bitcoin ETF hisselerinin miktarını açıkladı. Resmi belgelere göre Morgan Stanley'in spot BTC fonlarına 270 milyon dolar yatırım yaptığı ortaya çıktı.

Piyasa takipçisi Fintel'in verilerine göre yatırım bankası, portföyüne yalnızca Grayscale Bitcoin Trust'ı (GBTC) dahil etti. Böylece Morgan Stanley söz konusu fonun ikinci büyük hissedarı oldu.

GBTC fonuna daha fazla yatırım yapan tek iştirak ise 1 milyar dolarla Susquehanna International Group oldu.

Kurumlar Bitcoin’e akın ediyor

ABD'li bir yatırım bankasının Bitcoin ETF'lerine yatırım yapmasının ortaya çıkışı finans dünyası için yeni bir şey değil. Endüstri devleri JPMorgan Chase, Wells Fargo, BNP Paribas, Royal Bank of Canada ve UBS'nin de BTC fonlarında hisseleri olduğu biliniyor.

Hedge fonlar, bankaların yanı sıra Bitcoin spot ETF'lerini de portföylerinde bulunduruyor. New York merkezli riskten korunma fonu yöneticisi Boothbay Fund Management, toplam 377 milyon dolarlık yatırım yaptı. Boothbay yaptığı açıklamada toplam 150 milyon dolara IBIT, 105,5 milyon dolara FBTC, 69,5 milyon dolara GBTC ve 52,3 milyon dolara BITB'yi satın aldığını duyurdu.

Bitwise CEO'su Matt Hougan, analizinde kurumsal yatırımcıların son zamanlarda Bitcoin ETF'lerine toplam 5 milyar dolar yatırım yaptığını tahmin etti. Hougan, kripto fonlarındaki ana yatırımcı grubunun hâlâ özel kişiler olduğu görüşünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir