Nevşehir'de “turizm master planı” görüşüldü.

Nevşehir Turizm Master Planı Araştırma Konferansı ve Çalıştayı; Valilik, Kapadokya Bölge Müdürlüğü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Kapadokya Üniversitesi tarafından KÜN Mustafapaşa yerleşkesindeki Oktay Sinanoğlu konferans salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda KUN Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Kapadokya'nın dünyanın en özel turistik destinasyonlarından biri olduğunu ve master planının Türkiye'ye yön vereceğini söyledi. bölgenin geleceği.

Kapadokya'nın turizm potansiyelini sürdürülebilir bir şekilde geliştirmenin, bölgenin ekonomik, sosyal ve çevresel dengelerine sahip çıkmanın ortak sorumluluk olduğunu vurgulayan Karasar, şöyle konuştu:

“Kapadokya ve Nevşehir'in geleceğini güvence altına almak ancak birlikte çalışarak mümkün olacak. Ziyaretçi sayısını kontrol altında tutacak, aynı zamanda geliri artıracak bir planlama yapmamız gerekiyor. Özellikle ören yerleri, müzeler ve vadiler belli kısıtlamaları olan yerlerdir. Bunu uzun zamandır yapıyoruz.” Çok fazla ziyaretçinin gözden kaçırıldığını gözlemliyoruz. Tüm bunların arasında ikinci hedefimiz bireysel ve yüksek gelirli yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını artırmak, turizmi Nevşehir'in tamamına yaymak, mevsimselliği ortadan kaldırmaktır. İç Anadolu olarak sezondan kıyı bölgeleri kadar etkilenmeme ihtimalimiz var” Ancak yine de 12 ayı kapsayan tedbirlere ihtiyacımız var. Üçüncü hedefimiz ise ortalama gecelemeyi artırmak. Turizm ürünlerini ve gastronomi sütunlarını güçlendirmek. Stratejik öneme sahiptir.”

MHP Grup Başkanvekili ve Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç da Kapadokya'da yaşamış tüm medeniyetlere ait eserlerin turizme kazandırılması yönündeki çalışmaları değerli bulduğunu söyledi.

Oluşturulacak master planın bölgenin geleceği açısından önemli olduğunu vurgulayan Kılıç, şöyle konuştu: “Bu bölge bir medeniyetler mozaiği. Friglerin, Hititlerin, Romalıların yanı sıra Selçuklular ve Osmanlılar da burada yaşamış ve bir medeniyet oluşturmuşlardır. Bunu bir bütün olarak Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ortaya çıkan mimari eserleri de turizme kazandırmalıyız.” Bu destinasyon içerisinde turistlerin yoğun olarak ziyaret edebileceği bir yer haline getirilmesi için bu temanın üzerinde durulması gerektiğini düşünüyorum” dedi. dedi.

Müdahalelerin ardından çalıştayda “Destinasyon yönetimi ve pazarlama, tanıtım ve markalaşma”, “Gastronomi”, “Konaklama tesisleri ve seyahat acenteleri”, “Alışveriş”, “Etkinlikler ve turist tipolojileri”, “Akıllı şehirlerde ve turizmde dijitalleşme uygulamaları” konuları ele alındı. “, “Arazi planlaması” ve “Arazi kullanımı” başlıklı grup değerlendirme toplantılarıyla devam etti.

Programa Vali Yardımcısı Kübra Karaalioğlu ve Rektör Prof. NEVÜ katıldı. Dr. Semih Aktekin, Kapadokya Bölgesi Başkan Yardımcısı Yunus Başar, bazı bölüm başkanları, sektör temsilcileri ve akademisyenler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir