Norveç'ten Gazze'ye giden gemi Hollanda'ya ulaştı

Gazze'ye yardım götürmek üzere Norveç'ten yola çıkan Özgürlük Filosu'na (Gazze Gemisi) ait Handala adlı gemi Hollanda'ya ulaştı.

Gemi, 13 aktivistten oluşan mürettebatla birlikte Schie limanına ulaştı.

Limandaki Oase Rotterdam binasında düzenlenen etkinlikte Hollanda'da yaşayan çocuklar Gazze'deki çocuklar için resimler çizdi.

“Gazze'nin özgür olması, işgalin sona ermesi için Gazze'ye gideceğiz.”

Geminin kaptanı Norveç asıllı Wellu Koivosto, fotoğrafları Gazzeli çocuklara teslim etmek üzere teslim aldı.

Yüzbaşı Koivisto, şunları söyledi: “Gazze'nin özgür olması ve işgalin sona ermesi için Gazze'ye gidiyoruz. Buradaki çocuklar çizdikleri resimleri bize verecekler, biz de onları Gazzeli çocuklara vereceğiz. Resimleri de getireceğiz. 'Avrupa'ya çekildiler' Dedi.

Uluslararası hukuka göre Gazze'ye girme haklarının bulunduğunu belirten Koivisto, şöyle konuştu: “Dördüncü kez oraya gidiyorum. (Bir önceki sefer) bizi tutuklayıp gözaltına aldılar. Gemileri ve içindekileri çaldılar. Bir Gün gelecek ve gemiyi oraya götüreceğiz.” dedi.

Salı gününe kadar Rotterdam'da kalıp oradan Londra'ya gideceklerini söyleyen Koivisto, “Çocukluğumdan beri insan hakları ve özgürlük aktivistiyim. Yani bu benim kanımda var.” dedi.

Koivisto, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) İsrail'in Refah'taki askeri saldırılarını ve tüm eylemlerini derhal durdurma kararının iyi bir karar olduğunu belirterek, tüm ülkelerin UAD'nin kararına destek vermesini umduğunu ifade etti.

Norveç'ten Gazze'ye giden gemi Hollanda'ya ulaştı

Koivisto şunları söyledi: “Hollanda hükümetine çok açık bir mesajım var. Uluslararası hukuku koruyun.” Dedi.

Gemideki aktivistler, uğradıkları limanlarda İsrail'in Filistinlilere uyguladığı soykırıma ilişkin bilgileri yerel halkla paylaşıyor.

İsrail'in Gazze'deki katliamı

İsrail ordusu, 7 Mayıs'ta Refah'ın doğusuna kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınır kapısı Refah'ın Filistinli kısmının kontrolünü ele geçirdi.

İsrail ordusunun işgal ettiği bölge aynı zamanda Gazze'ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin 'yurt dışına' çıkmak için kullandıkları tek geçiş noktası olan Mısır sınırındaki Refah sınırını da içeriyor.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15.103'ü çocuk ve 9.849'u kadın olmak üzere 35.903 Filistinli öldürüldü, 80.420 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da yok ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir