O bölgelerde yüzenlerin dikkatine: Tehlikeli 'Rip akıntısı' alarm verdi

Yaz aylarının sıcağından bunalan İstanbullular serinlemek için sahil ve plajlara akın ediyor. Boğaz hattı ve Karadeniz kıyısı denizde yüzmek isteyenlerin başlıca tercihleridir. Ancak bu bölgelerde yüzmek isteyenler kendilerini akıntı tehlikesiyle karşı karşıya bulabilirler. Tehlikeli bölgelerde bilinçsizce yüzmek bile hoş olmayan ve üzücü olaylara neden olabilir.

Boğaz'da yüzey akıntıları, Karadeniz kıyısında ise rip akıntıları etkili olurken, boğulma vakalarının yaklaşık yüzde 70'inin akıntılardan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Uzmanlar vatandaşları bu alanlarda denize girmemeleri konusunda uyarıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Gemi Mühendisliği ve Deniz Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Deniz Bayraktar Bural, yaz aylarında insanların serinlemek ve tatilin tadını çıkarmak için denizde yüzmek istediklerini söyledi. bu da boğulma vakalarını beraberinde getiriyor. Bural, boğulma vakalarını istatistiksel olarak ele aldığımızda ölüm nedenlerinin yüzde 70'inin İstanbul'un Karadeniz'e açılan kıyılarını çeken akıntıdan kaynaklandığını belirtti.

BOĞAZIN KAVİS NOKTALARINDA GERÇEK HIZ VE KUVVET ARTIŞI

Boğaz'ın yapısının biraz farklı olduğunu vurgulayan Bural, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yaklaşık 40 santimetrelik kot farkı bulunduğunu, Karadeniz'in daha yüksekte olması nedeniyle yüzey akıntısının meydana geldiğini anlattı. Karadeniz'den Marmara Denizi'ne.

Ekran görüntüsü 2024-06-29 140847

Boğaz'da çift katmanlı bir akıntı olduğuna dikkat çeken Bural, şöyle konuştu:

“Karadeniz'e ters yönde akan bir akıntı daha var, bu sefer dip tuzluluk farkından dolayı yani Marmara Denizi Karadeniz'e göre daha tuzlu olduğunda çift katmanlı bir akıntı var. Bu akıntılara bakıyoruz nedeni seviye farkı, ikincisi ise tuzluluk yoğunluğundan kaynaklanan farklılık. Boğaz'ın yapısına baktığınızda ise dar alanlarda yüzey akıntısının hızı oldukça artıyor. Boğaz'ın engebeli koylarında girdaplar ve girdaplar oluşturan bazı kıyılarda şeritler var. Özellikle bu noktalarda yüzmek çok tehlikelidir.”

GEMİ TRAFİĞİ BOĞAZ'DA YÜZENLER İÇİN BİR BAŞKA TEHLİKE

Boğaz'da denize girilecek tehlikeli noktalara ilişkin ise Bural, “Daha genel anlamda şunu söyleyebiliriz. Boğaz'ın daha dar olduğu yerlerde akıntılar daha hızlı ve kuvvetli oluyor. Burası Kandilli bölgesi mi?” Akıntıların en belirgin olduğu yer Hisarı Akıntıburnu mu?' Boğaz daralıp su derinliği arttıkça Üsküdar'ın kuzeyindeki körfezde ters akıntı yaşanıyor. Yine coğrafi olarak dar ve kavisli noktalar olduğundan Sarıyer, Bebek ve Arnavutköy gibi yerlerde su akıntıları çok daha hızlı gözlemlenebiliyor.” bilgisini paylaştı.

Ekran görüntüsü 06-29-2024 140858

Boğaz'da akıntının yanı sıra bir diğer tehlikeli sorunun da gemi trafiği olduğuna dikkat çeken Bural, şöyle devam etti:

“Boğaz'da çok yoğun bir trafik var. Çok hızlı tekneler ve yatlar geçerken arkalarında oluşan dalgalar kıyıya çok daha güçlü ulaşıyor. Normalde tehlike var. Bu durum demirli tekneler için de tehlike.” . Bununla ilgili geçmişte teknelerin hız limitine uymamasından kaynaklanan sorunlar yaşanmıştı. Bu anlamda tabi ki dikkatli olmamız gerekiyor.”

“KARADENİZ'DEKİ RIP AKINTILARI, BOĞAZLARDAKİ AKINTILARDAN ÇOK DAHA TEHLİKELİ”

Karadeniz kıyılarına etki eden rip akıntısının genellikle dibe doğru itmek yerine dışarıya doğru sürüklediğini belirten Bural, rüzgar arttığında dalga yüksekliğinin de orantılı olarak arttığını ve bu kıyılarda rip akıntılarının daha sık görüldüğünü söyledi. hava durumu.

Karadeniz'in kumlu kıyılarında rip akıntısının etkili olduğunu ve bu bölgelere kum taşınırken tortunun biraz daha yükseldiğini, suyun bulanıklaştığını ve köpük oluştuğunu kaydeden Bural, sözlerini şöyle sürdürdü:

iStock-650233968

“Rip akıntısına baktığımızda 'topuk-dalyan-topuk' dediğimiz, yani iki kumul arasında çatlak var. Böyle bir deniz tabanı batimetrisinde dalga ilerleyip kırıldığında, bu çatlaktan geri çekilir. Kanal çok güçlü, aslında çok yoğun, ani. “Karadeniz'deki rip akıntıları, Boğaz'daki herhangi bir akıntıdan çok daha güçlü ve yoğun. Bu yüzden aslında çok daha tehlikeliler.”

“Cankurtaransız KIYIDA YÜZMEK GÜVENLİ DEĞİL”

Bural, bu bölgelerde denize girmek isteyenlere şu uyarılarda bulundu:

“Cankurtaran bulunmayan herhangi bir kıyıda yüzmek güvenli değil. Dalga akıntılarının olduğu bölgede sert havalarda bunu gözlemleyebiliriz. Karadeniz kıyısında yüksek topuklu bir kumluk alan varsa bundan kaçınmalıyız. Burası Boğaz'dan yüzmekse akıntı var mı ya da “İki metre sonra çok farklı bir akıntıya maruz kalabileceklerini unutmasınlar. Bir yandan ikiden sonra bir akıntı olabilir. Metrelerce yakın görünse de plaja çok yakın olduğu için cankurtaranların veya güvenlik önlemlerinin bulunduğu kıyılardan yüzmek daha güvenli olacaktır.”

iStock-972080204

Bural, Boğaz'ın daralan kısımlarında veya ters akıntıların olduğu bölgelerde yüzmenin iyi bir yüzücü için bile tehlikeli olduğuna dikkat çekerek, sahilden 1-2 metre uzakta, çok fazla uzaklaşmadan yüzmenin tavsiye edilebileceğini söyledi. maliyeti.

Dalgalanma akıntısına yakalanma durumunda ne yapılması gerektiği konusunda bilgi veren Bural, şöyle konuştu: “Diyelim ki Karadeniz kıyısında akıntıya kapıldık, öncelikle su üzerinde sakin kalıp paniğe kapılmadan beklemeliyiz. Çünkü belli bir noktada rip akıntısı gücünü azaltacaktır. Daha sonra sakince, kıyıya yaklaşmaya çalışmadan, kıyıya paralel olarak.
Bu içerik Nilgün Akbıyık tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yazlık sitede korkunç cinayet!  Özel güvenlik görevlisi apartman sahibini öldürdüYazlık sitede korkunç cinayet! Özel güvenlik görevlisi apartman sahibini öldürdü
Kayseri'de çocuğa tacizde gerilim!  Vali bir açıklama yaptı: Kayseri'de çocuğa tacizde gerilim! Vali açıklama yaptı: “Bir Suriye vatandaşı tutuklandı”
Yer: Ankara!  Hastane otoparkına girdiYer: Ankara! Hastane otoparkına girdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir