‘Plantix’ ile her çiftçi ziraat mühendisi gibi çalışacak

0

Bir cep telefonu aplikasyonu sayesinde bitkilerin hastalıkları bir fotoğraf yardımıyla tespit edilecek.

Yeni geliştirilen bir cep telefonu aplikasyonu sayesinde bitkilerin hastalıkları bir fotoğraf yardımıyla tespit edilecek. Örneğin toz küfü isimli yaygın bir bitki hastalığına yakalanan domates. Yapraklar üzerine beyaz bir toz bırakan mantar hastalığını sadece bir kaç saniyede keşfeden ise, Hannover merkezli kuruluş Peat tarafından geliştirilen Plantix isimli bir uygulama.

REKLAM

Peat CEO, Simone Strey aplikasyonu şu sözlerle açıklıyor:

“Bu fikir gerçekten küçük çiftçilerin bitkilerin zararlarını hızlı ve kolay bir şekilde analiz etmesi için düşünüldü. Aslında bu durum bilginin uzmanlar ve danışmanlar tarafından değil de sahada anında bulunabilmesi hayati önem taşıyor. Uygulamanın bir cep sözlüğü gibi çalışmasını istiyoruz. Tarlada olduğunuzda yanınızda olan ve bitkilerin zararlarını değerlendirmek için hemen kullanabileceğiniz bir yöntem.”

Almanya, Avustralya ve İsviçre’de yaygın şekilde kullanılmaya başlanan aplikasyon şimdi Hindistan ve Brezilya’da deneniyor. Aplikasyon çekilen fotoğrafı kendi veri tabanında eşleştiriyor ve sorunun ne olduğunu kullanıcıya saniyeler içerisinde iletiyor. Haziran 2015’ten beri Plantix’e 100 bini aşkın fotoğraf yüklendi.

Peat Teknik Sorumlusu Robert Strey ise: “Hindistan’dan 10 bin fotoğraf elimize ulaştı. Ülkedeki en büyük problemi bu yolla keşfedebileceğiz. Virüs mü, bakteri mi, mantar mı, yoksa bitkiler yetersiz beslenmeden mi muzdarip anlıyoruz. Belki de haşereler en büyük zararı veriyordur. Ama tarımsal alanda bize ulaşan fotoğraflarla sıklıkla oluşan sıkıntılar için bir genelleme yapabiliyoruz.”

Araştırmacılar aplikasyonun altmışa yakın hastalığa teşhis koyabildiğinin ve bu rakamın zamanla daha da artırılacağının altını çiziyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

seo paket