Türkiye'de üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A, uzay yolculuğuna başladı

Türkiye'de üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A'nın uzay yolculuğu bu gece başladı.

REKLAM

Türkiye'de üretilen ilk haberleşme uydusu Türksat 6A, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden Türkiye saatiyle (TSI) 02.30'da fırlatıldı.

Türkiye'nin altıncı nesil uydusu Türksat 6A, Space X'in Falcon 9 roketiyle uzaya gönderildi.

TSİ 00.20 için duyurulan fırlatma yaklaşık 2 saat gecikmeyle 02.30'da gerçekleşti.

Uydu, yaklaşık yarım saat sonra başarıyla roketten ayrılırken, ilk sinyalin fırlatıldıktan 67. dakikada alındığı bildirildi.

Böylece Türkiye, kendi milli haberleşme uydusunu tasarlayan ve üreten 11 ülkeden biri oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uydunun fırlatılmasının ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hep birlikte, ülkemiz ve milletimiz için yeni bir gurur vesilesine tanık olduk. 6A uydusunun alt sistemleri, uydu yer istasyonları ve yazılımının yüzde 81'inden fazlası Ülkemizin uzaydaki geleceği açısından büyük önem taşıyan proje, milli imkanlarla Türkiye'ye kazandırıldı.” “Kendimiz ürettik” dedi.

Yaklaşık 2,5 yıl önce uzaya fırlatılan 5B uydusunda olduğu gibi 6A için de SpaceX'in Falcon 9 roketinin tercih edildiğini belirten Erdoğan, “Elon Musk ve SpaceX ile iş birliğimizi çeşitli alanlarda güçlendirmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

“Ulusal Uzay Programımızdaki ana hedeflerimizden biri olan ilk insanlı uzay görevimizi yakın zamanda tamamladık” diyen Cumhurbaşkanı, şöyle devam etti: “Türksat 6A ile uydu üretiminde yeni bir aşamaya girdik. 6A ile Türksat ihracatına başladık. Bölgeye uydu hizmetlerinin sayısı artacak.” “Türksat 6A'nın hizmete girmesiyle bunun önemli ölçüde artacağına inanıyoruz. Türkiye, haberleşme uyduları gibi kritik teknolojileri bağımlı olmadan üretebilir hale gelecektir. Yabancı kaynaklarda.”

'Gurur kaynağı'

Türksat A.Ş. Genel Müdür Hasan Hüseyin Ertok, Pazartesi günü X hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “On yıllık bir emeğin ardından bugünleri görebilmek bizim için gerçekten gurur verici.”

Yerlilik oranı %80'in üzerinde olan Türksat 6A, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. tarafından Ankara'da geliştirildi. Türk mühendisler tarafından Uzay Sistemleri Test ve Entegrasyon Merkezi'nde (TUSAŞ) üretildi ve Türkiye'nin en büyük araştırma ve geliştirme projelerinden biri.

Endonezya, Tayland, Malezya ve Hindistan gibi mevcut uydulara ihtiyaç duyulmayan ülkeleri kapsayacak olan Türksat 6A, uyduların ulaştığı nüfus sayısını 3,5 milyardan 5 milyara çıkaracak.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı açıklamada, “Bu gece inşallah bağımsızlığımızın sembolü Türksat 6A'yı başarıyla fırlatacağız ve kendi uydusunu üretip imzamızı atacak 11 ülkeden biri olacağız” dedi. boşluk .”

Bakan Uraloğlu, fırlatma sırasında Kennedy Uzay Merkezi'nden canlı bağlantı kurarak tarihi anı Türkiye ile paylaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir