200 bin liraya lüks Jeep! Belgesiz kaçak satış yapıyorlar…

Haczedilen veya üzerinde birden fazla haciz bulunan ve haciz nedeniyle borçları ödenemeyen araçlar, belgeleri olmadan sosyal medyada pazarlanıyor. Yabancı plakalı ve Türkiye'ye giriş yapan araçlar da belgesiz olarak satılıyor. Benzerleri 3,5 milyon liraya mal olan araçlar 1,1 milyon liradan satışa sunuluyor. Bu tür araçların kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.

Burak TAŞÇI – Hurriyet.com.tr

Mali yükümlülüklerini yerine getiremeyenlere yönelik haciz uygulamaları devam ediyor. Arabalarına el konulan kişiler, sosyal medya platformları üzerinden de araçlarını belgesiz, değerinden çok daha ucuza satmaya çalışıyor.

Araç üzerinde yüklü miktarda haciz bulunması, üzerinde birden fazla kişinin haciz bulunması ve borcun ödenme imkanının bulunmaması nedeniyle araçlar kaçak olarak vesikasız olarak satılmaktadır.

BU ARAÇLARA NE OLACAK?

Satılan araçların akıbeti bilinmiyor. Genellikle bu işi yapan kişiler, takas adı verilen bir sistem kullanarak araçları söküyor veya tamiri çok para gerektiren, kazaya yatkın araçların şasi numaraları ile değiştiriyor ve bu araçları piyasaya sürüyorlar. Uzmanların anladığı dişli kutusu sistemi tezgah altı tamirhanelerde uygulanmaktadır.

İŞLEM NASIL GERÇEKLEŞTİRİLİR?

Başka bir örnek vermek gerekirse, bir arabanız var ve kaza yapıyorsunuz, tamiri için sizden çok yüksek ücretler alınıyor. Ele geçirilen aracın uygun fiyata satın alınması ve ele geçirilen aracın şasi numarasının kaza yapan aracın şasi numarasıyla değiştirilmesiyle 2 araçtan 1 araç oluşturuluyor. Kaza yapan aracın faydalı parçaları satılıyor, geri kalanı ise hurda metal olarak veya terkedilmiş olarak satılıyor. Bu sürece halk arasında değişim denir.

ARACIN ALIMI VE SATIŞI NOTERDE YAPILMAKTADIR

Noterler araç alım ve satımında yetkili kurum olarak görev yapmaktadır. Noterler, satılacak aracın belgelerini inceler, alıcı ve satıcının kimliğini kontrol eder ve satışa engel bir durum yoksa alıcı ve satıcıyı bu konuda bilgilendirir ve para alışverişi yaptıktan sonra satışı gerçekleştirip teslim eder. alıcıya yeni lisans.

KİM ALIRSA SUÇ İŞLİYOR

Sahibi belli olmayan, el konulan aracı belgesiz olarak satın alan kişi suç işlemiş olur. Noter aracılığıyla araç alıp satmak mümkün olmadığından alıcının parası çöpe gidebilir. Ayrıca el konulan araçları satın alan kişiler, hukuka aykırı değiştirme faaliyetlerine girişmeleri halinde ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalabiliyor ve bu durum tespit ediliyor.

DAĞLARDA VE KÖYLERDE DE KULLANILACAK ALAN VAR

El konulan araçları kırsalda kullanmak üzere satın alanlar da var. Bu araçların dağlarda, köylerde, mezralarda ve kırsal alanlarda kullanım için tespit edilememesi durumunda uzun yıllar kullanımda kalması söz konusu olabilir.

YAKALANIR VE YAKALANIRSA BAĞLANACAK

Araca el koyan kişinin satış talebinde bulunması halinde ayrıca yakalama kararı da çıkarılıyor. Bu durumda araç trafik kontrol noktasında durdurulur, sürücüye tutuklama kararı okunur, araç bağlanır ve parka çekilir. Sonraki duruşma adli koşullarda gerçekleşir.

YABANCI PLAKALI ARAÇLAR DA SATILDI

Türkiye'de bulunan yabancı plakalı araçlar belgesiz de olsa çok uygun fiyatlara satılıyor. Türkiye'de benzerleri 1,5 milyon liraya mal olan araçlar 200-300 bin liraya satılıyor.

3.5 MİLYONLUK ARABAYI 1.1 MİLYONA SATIYORUM

Sosyal medya reklamlarında lüks araçlar hurda fiyatından daha ucuza satışa sunuluyor. 19 bin kilometre yapan Mercedes E200d 2022 model otomobilin eşdeğer değeri yaklaşık 3,5 milyon lira iken, belgesiz olarak 1,1 milyon liraya satılıyor.

UYGULAYAN KİŞİLER SUÇ İŞLEDİKLERİNİ BİLMELİDİR

Sahibi belli olmayan, hacizli, hacizli, devredilemeyen, yabancı plakalı araçları satın almak isteyenler, alım satım işlemlerini kanun kapsamında yapmadıkları takdirde suç işlediklerini bilmelidirler. Noter aracılığıyla araç almak veya satmak mümkün değildir. Bu nedenle paranızı kaybetmek ve mahkemelerde dava edilmek istemiyorsanız yasa dışı araç satışlarına güvenmemelisiniz.

VİCDANİ SORUMLULUK AYRICA OLMALIDIR

Araçlara el koyan kişi, borçlarını tahsil edemediği için kendisini zor durumda bulabilir. Araç ihale yoluyla hukuka uygun olarak satılırsa alacaklı parasını tahsil edebilir, ancak belge olmadan araç hukuka aykırı olarak satılırsa alacaklı haklarından mahrum kalır. Hem kanunsuzluk hem de vicdan sorunları ortaya çıkıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir