Artvin'de çok ilginç olay! Sel suları tek ulaşım yolunu tıkadığında mahsur kaldı.

Artvin'in Yusufeli ilçesi Çeltikdüzü köyünde Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen, Türkiye'nin ilk, dünyanın ise beşinci en yüksek barajı olan 275 metre yüksekliğindeki Yusufeli Barajı ve HES projesi, geçtiğimiz aylarda elektrik üretimine başladı. .

22 Kasım 2022'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle su tutma işlemine başlanan baraj, geçtiğimiz yıl Yusufeli ilçe merkezi ve yedi köyü tamamen sular altında bıraktı. Baraj sularından kısmen etkilenen 10 köyden biri olan ve 164 ailenin yaşadığı son köy olan Çeltikdüzü'nde yürekleri acıtan bir olay yaşandı. Çocukluğunu bu köyde geçiren 75 yaşındaki Sebaha Küçük'ün evi, baraj sularının en yüksek rakımı olan 713 rakımdan 2 metre yüksekte bulunuyordu.

Sebaha Nine, kamulaştırılmayan ve imar edilmeyen köyde yalnız yaşamak zorunda kaldı. Baraj suları 710 metre yüksekliğe çıkınca Sebaha Nine'nin evine giden yol sular altında kaldı. Bu durum 75 yaşındaki Sebaha Nine'yi köyde mahsur bıraktı.

''ŞU ANDA EVİME GİDMENİN HİÇBİR YOLU YOK''

Yüksek tansiyon ve şeker hastası olan Sebaha Küçük, şunları söyledi: “Dizlerim ağrıyor, yürümekte zorluk çekiyorum. Burada yalnız yaşıyorum. Çocuklarım dışarıda çalışıyor, bana yardıma gelemiyorlar. Yakınlarda komşum yok. , kimsem yok. Yol üzerinde baraj olmadan çok uzakta yaşayan komşularıma giderdim artık “Gidemem. Evimin iki tarafı sular altında, şu an evime ulaşma imkanı yok” dedi.

1

''EVİN KAYMA RİSKİ VAR''

Sebaha Nine'nin akrabası Abdullah İspirli, şunları söyledi: “Köyümüz baraj nedeniyle sular altında kaldı. Bazı bölgelerde su gelmediği için kamulaştırma yapılmadı. Bunlardan biri Sebaha Teyze'nin evi. Çünkü evi hemen sahilde. Baraj suları kenarında yolun su altında kalması ve evin kayması riski var.” “Onun için bu evlerin bir an önce kamulaştırılması gerekiyor. Hatta bu alanın tamamen kamulaştırılması gerekiyor.”

3

GÜVENLİ VE SAĞLIKLI BİR ORTAMA TAŞINMALIDIR

Yusufeli sel sürecini günlük olarak kaydeden ve arşiv oluşturan Serhat İnce, şunları söyledi: “En son sular yükseldiğinde teyzemizin durumu net bir şekilde ortaya çıktı. Bu yıl 710 metre yükseklikte yeni bir yol açıldı ve bu yol sular altında kaldı. Teyzemiz Tek ulaşım aracı bu yoldan geçiyordu ve “Bu yol da baraj nedeniyle sular altında kaldı. Ona ulaşmak için diz boyu sulardan geçtim. Yetkililerin teyzemizi buradan uzaklaştırıp daha güvenli bir yere taşımasını istiyorum. ve daha sağlıklı bir çevre.” (İHA)

Bu içerik Evin Özbey tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Uzmanlar gluten tartışmasına son verdi!Uzmanlar gluten tartışmasına son verdi!
Milli Savunma Bakanlığı: Kuzey Irak'ta 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı: Kuzey Irak'ta 2 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
Düzce - Bolu Dağı gerilimi tüm hızıyla devam ediyor!  Tanju Özcan'a atıf: Düzce – Bolu Dağı gerilimi tüm hızıyla devam ediyor! Tanju Özcan'a atıf: “Arabanızı şoförünüz kullansın, anlayın”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir