Yılın ilk altı ayında mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 3,8 milyar dolara ulaştı

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, mayıs ayında 737 milyon dolar ihracat yapan mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, 9 günlük tatilin etkisiyle haziran ayında 545 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Sektör yılın ilk altı ayında 3,8 milyar dolar ihracat yaparken, en çok ihracat yapan ülkeler arasında 526 milyon dolarla Irak yer aldı. İkinci sırada 200 milyon dolarla İngiltere, üçüncü sırada ise 182 milyon dolarla ABD yer alıyor. Listenin geri kalanında Almanya, İran, Fas, Libya, Fransa ve Romanya gibi ülkeler yer alırken, en yüksek ihracat payına sahip ülke ise %25,64 ile ABD oldu.

“Tatil sıkıntı yaratıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, 8 milyar dolar hedefine ulaşmak için yoğun ve büyük bir enerjiyle çalışmaya devam ettiklerini belirterek, kamu döneminde ihracatın kaçınılmaz olarak düşüşe geçeceğini söyledi. tatil dönemleri.

Haziran ayında 9 günlük tatilin ihracatı etkilediğinden bahsederek şunları söyledi:

“Son aylarda artan bir istikrar yakaladık ve yılın ikinci yarısında uzun süreli resmi tatiller yok. Bu nedenle, yakaladığımız ivmeyi koruyarak hedefimize başarıyla ulaşacağımızı umuyoruz. Koşulların zorlayıcı olduğunun bilincindeyiz. Ama örneğin hedef pazarlarımızdan biri olan Amerika Birleşik Devletleri'nde pazar payımızı her geçen gün arttırıyoruz. “Ve her üreticimiz değerli işler yapıyor. Hep birlikte yerli üretimi dünyaya yaymak için çabalıyoruz. Hem bu yıl hem de önümüzdeki yıllarda hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir