Aşırı yaz sıcağında “beyaz boya” klimalara ucuz bir alternatif olabilir mi?

Bir Fransız şirketi, atık istiridye kabuklarından yaptığı boyalarla ev ve işyerlerini 7 dereceye kadar serin tutuyor. Boyanın ömrü yaklaşık 20 yıl olup, sıcak iklime sahip bölgelerdeki klimalara ekonomik ve sürdürülebilir bir alternatif sunmaktadır.

REKLAM

Bir Fransız şirketi, atık istiridye kabuklarından elde edilen beyaz boyayı kullanarak evleri ve iş yerlerini taze tutan bir ürün icat etti. Tamamen sürdürülebilir ve doğal içeriklerden oluşturulan boya, binaları 7 dereceye kadar serin tutabiliyor.

Cool Roof France (CRF) adlı start-up, Fransa'da her yıl 130 bin ton atık üreten istiridye kabuklarını kullanarak geri dönüşüm ve sürdürülebilir ekonomi alanında önemli bir buluşa imza attı.

Son yıllarda Avrupa'da özellikle yaz aylarında yaşanan aşırı sıcak iklim ve kuraklık, birçok firmayı elektrikli klimalara alternatif olarak kullanılabilecek ürünler tasarlamaya yöneltti.

Cool Roof France'ın kullandığı teknoloji aslında eski bir geleneksel yönteme dayanıyor: evlerin çatılarının beyaza boyanması. Ancak firma bu eski yönteme istiridye kabuğu gibi doğal bir ürünü uyarladı.

Şirketin genel müdürü Julien Martin Cocher, buluşları hakkında “Bu yöntem oldukça eski, onu yalnızca teknik açıdan geliştirdik ve bu çok yenilikçi bir yaklaşım” diyor.

Peki çatıları beyaza boyamak gerçekten binaları serin tutar mı?

Badanada kireç yerine istiridye kabuğu kullanılıyor

CRF şirketi binaların içindeki ortam sıcaklığını sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir şekilde azaltmayı hedefliyor. Bunu yaparken sürdürülebilir ve doğal malzemeler kullanıyor.

Geleneksel beyaz boya kireç, solvent ve sudan yapılır. Fransa'da her yıl 130 bin tondan fazla istiridye kabuğu çöpe atılıyor. CRF bu atığın birkaç tonunu alıyor ve geleneksel badana yıkamanın doğal kireci yerine kabuğun kalsiyumdan oluşan dış kısmını kullanıyor.

Geliştirilen yeni doğal boya hakkında konuşan şirketin CEO'su Cocher, “Öncelikle Fransa'nın batı kesiminde kolaylıkla bulabileceğimiz doğal bir atık malzemeyi araştırdık. Bunun yerine tabii ki istiridye kabuklarıydı. istiridye kabuklarında bulunan kalsiyumun beyaz kısmını kullandık ve işe yaradığını gördük.” Diyor.

Bilim adamlarının yakın zamanda yaptığı araştırmaya göre istiridye kabuğunun kalsiyum açısından zengin beyaz kısmı, geliştirilen boyanın performansını maksimuma çıkararak daha dayanıklı hale getiriyor.

Sıcaklığın 6-7 derece daha düşük olduğu binalarda klima kullanımı %50’ye kadar azalıyor.

CRF'nin Oyster ile güçlendirilmiş ısı yansıtıcı çatı boyası üç kat halinde uygulanır. İlk iki kat sayesinde bu boyanın ömrü 20 yıla kadar çıkabilmektedir.

Üçüncü katman güneş ışınlarının %90'ını yansıtır. Bu da söz konusu badanalı binayı 6-7 santigrat derece daha serin hale getiriyor.

“Genellikle işletmeler klima kullanıyor. Ancak bu özel beyaz boya sayesinde binanın içi soğudukça klima kullanımı da soğumaya devam edecek, ancak bu da ciddi anlamda eksi 6 -7 daha az enerji tüketimi anlamına geliyor. Klima kullanımını %30 ila 50 oranında azaltır. Bu yüksek bir orandır.”

“2050 yılında dünyadaki klima sayısı 5 milyarı aşacak”

Cool Roof France şirketi, ülkesi Fransa'da halihazırda çok sayıda hastane, iş yeri ve birçok mağazada boyama işlemleri gerçekleştirmiştir. Şirket kamu otoriteleri ve polisle yakın temas halindedir. Çünkü eğitimli polis köpeklerinin beslendiği bir barınağı bu teknolojiyle boyamak artık sıradan bir şey. Amaç bu sığınağı en az 10 dereceye kadar serin tutmak.

Geçtiğimiz yıl Avrupa'da bazı okullar aşırı sıcaklar nedeniyle kapılarını kapatınca öğrenciler fiziki olarak okul binalarına gidemeyince uzaktan eğitime yöneldiler.

Şirketin CEO'su Cocher, “Bir daha böyle durumlarla karşılaşmamalıyız” dedi. diyor ve ekliyor: “Dünyada yaklaşık 1 milyar klima var. Bu sayının 2050 yılında 5 milyara çıkmasını bekliyoruz. Klimalar binaların içini soğutuyor, dışını ısıtıyor. Bu çok sürdürülebilir bir durum değil. atmosfere oldukça zararlı.”

“Bina çatılarını beyaza boyamak çok akıllı bir çözüm ve uygulaması çok kolay.”

CRF, kârının yüzde 10'unu sıcak bölgelerde yaşayanlara bağışlıyor

CRF şirketi beyaz boya uyguladığı her binanın tazeliğini sürekli olarak izliyor ve kontrol ediyor. Şirket, kârının %10'unu çok sıcak bölgelerde yaşayan insanlara yardım etmek için bağışlıyor.

REKLAM

“Geçen yıl Senegal'de okulların, hastanelerin ve özel evlerin 30 bin metrekareden fazla çatısını ücretsiz olarak boyadık ve badanaladık. İnsanlara yardım etmek şirketimizin DNA'sında var.”

“Dünya çapında pek çok insan aşırı sıcak havalar nedeniyle zor günler yaşıyor. Biz bu teknolojiyi daha da ilerletmek istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir