Biden iki ülkeyi “yabancı düşmanı” olarak nitelendirdi: Göçmenleri sevmiyorlar – Son Dakika Dünya Haberleri

Biden, dün katıldığı bir kampanya etkinliğinin basına kapalı bölümünde ülkesinin iki önemli müttefiki Japonya ve Hindistan hakkında açıklamalarda bulundu.

Beyaz Saray'ın bugün yayınladığı konuşmanın tam metninde ortaya çıkan değerlendirmeler ABD medyasında da geniş yankı buldu ve tartışmalara yol açtı.

Daha iki hafta önce Beyaz Saray'da Japonya Başbakanı Kishida Fumio'yu ağırlayan Biden, dün yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ekonomimizin büyümesinin nedenlerinden biri sizin ve sizin gibilerin sayesinde, çünkü biz (ABD) göçmenleri memnuniyetle karşılıyoruz. Bir düşünün, Çin neden ekonomik olarak bu kadar durgun? Neden Rusya'nın sorunları var? Hindistan yabancı düşmanlığı olduğu için göçmen istemiyor” dedi.

Öte yandan Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, konu hakkında soru sorulduğunda, başkanın sözlerinin açık olduğunu ve daha fazla yorum yapmaya gerek olmadığını söyledi.

Jean-Pierre, “Başkan, ulus olarak kim olduğumuza, göçmenlerden oluşan bir ulus olduğumuza, bu bizim DNA'mızda var olduğuna dair bir yorum yapıyordu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir