BM: İsrail, 7 Ekim'den bu yana işgal altındaki Batı Şeria'ya 28 hava saldırısı düzenledi

BM sözcüsü Stephane Dujarric günlük basın toplantısında bir açıklama yaptı.

İsrail'in yalnızca geçtiğimiz hafta işgal altındaki Batı Şeria'ya 2 hava saldırısı düzenlediğini belirten Dujarric, İsrail'in Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Tulkerim'deki Nur Şems mülteci kampına düzenlediği saldırıda 200 evin hasar gördüğünü kaydetti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Batı Şeria'ya 28 hava saldırısı düzenlediğini söyleyen Dujarric, bu saldırılarda 14'ü çocuk 77 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İsrail ordusunun Filistin topraklarına el koyması

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria'da Filistinlilere ait yaklaşık 12 bin 715 dönümlük araziye el koymasıyla ilgili Dujarric, “Bu çok çok yanlış bir adım. Müzakere edilmiş iki devletli çözüme doğru ilerlemek istiyoruz.” Dedi.

Gazze'de “Starlink” tartışması

Haberlerde İsrail ve Birleşmiş Milletler'in Elon Musk'un uydu internet hizmetleri sağlayan Starlink'ini Gazze'de kullanmayı kabul edip etmediği sorulduğunda Dujarric şunları söyledi: “İnsani yardım çalışanlarımızı desteklemek için gerekli ekipmanı sağlamak üzere İsrailli yetkililerle görüşmelerde bulunuyoruz. ” ” dedi.

İnsani yardım operasyonlarının yürütüldüğü ve ihtiyaç duyulan tüm ülkelerde benzer sistemlerin bulunduğunu belirten Dujarric, “Personelimizin nerede olduğunu her an bilmek istiyoruz, onlara her an ulaşabilmek istiyoruz” dedi. söz konusu.

Dujarric, bunun için iletişim ekipmanlarına ihtiyaç duyduklarını, konunun Starlink ile bir ilgisinin olmadığını, baz istasyonu gerektirmeyen her türlü platformu kullanmaya açık olduklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir