Cumhuriyet dikkat çekti: Bursa'daki “anız” yangını kampüse sıçradı, öğrenci yurtları boşaltıldı! – Türkiye'den son dakika haberleri

Nilüfer İlçesi Yolçatı Mahallesi'nde anızların yakıldığı bölgede saat 14.00 sıralarında yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle alevler hızla yayıldı. Çiftliklerin bulunduğu bölgeden yükselen dumanlar şehrin birçok yerinden görünürken, ihbar üzerine bölgeye itfaiye, orman işletme müdürlüğü, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Alevler, Bursa Uludağ Üniversitesi yerleşkesinin de aralarında bulunduğu ormana yayılırken, ekipler yangına müdahale etmeye devam ediyor.

VALİ DEMİRTAŞ: YANGINA HELİKOPTER İLE MÜDAHALE YAPILIYOR

Bursa'da Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) yerleşkesinin de aralarında bulunduğu ormanlık alanda yayılan anız yangınına karadan ve havadan müdahaleler sürüyor. Yangına Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri ve Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden 27 itfaiye aracı müdahale etti. İl Jandarma Komutanlığı helikopteri havadan müdahaleye başlarken, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş da açıklama yaptı.“Şu anda jandarmamızın helikopteriyle havadan müdahale ediyoruz. Bölgeye Orman Bölge Müdürlüğü helikopteri de gönderildi. Ekipler, alevlerin bir an önce yangın kenarındaki binalara sıçramaması için yoğun çaba harcıyor. olabildiğince.” dedi.

BOZBEY: MÜDAHALE 150 PERSONEL VE ​​4 HELİKOPTERLE DEVAM EDİYOR

Bursa'da, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) yerleşkesinin de aralarında bulunduğu ormanlık alanda yayılan anız yangınına karadan 150 adam, havadan 4 helikopter müdahale etmeye devam ediyor.

Uludağ Üniversitesi kampüsüne giderek yangın söndürme çalışmalarını yerinde takip eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “İnşallah kısa sürede yangını kontrol altına alırız ve hepimiz rahatlamış oluruz. Gerçekten çok geniş bir alanda, yangın şu anda devam ediyor. Rüzgarın da etkisiyle yayılıyor. Tabii itfaiyecilerimiz, 16 itfaiyecimiz, 20'ye yakın tankerimiz, su kamyonumuz, toplamda 40'a yakın aracımız var, sahada makinelerimiz ve buldozerlerimiz var ama bir yandan da çam kozalakları yüzünden yangının ilerlediğini de görüyoruz. Hepimiz üzgünüz. Yerde 150'ye yakın insan var, uçaklar, helikopterler var. Ancak henüz engellenmediğini görüyoruz. İnşallah yakın zamanda, umarım rüzgar biraz yavaşlarsa bunun önüne geçebiliriz ve büyük bir kazadan kurtuluruz.” dedi.

'YANGININ ATIKLARIN YAKILMASI İLE BAŞLADIĞI AÇIKLANMIŞTIR'

Bozbey, yangının anızların yanmasıyla başladığına dikkat çekti. “Tekrar özellikle soruyorum. Bugün saat 14.26 sıralarında bu yangın çıktı, çöp depolama alanından çıktığı ve çıktığı yerde çöplerin yakıldığı belirtildi. Soruşturma yapılacak. Ama vatandaşlarımızdan şunu istiyoruz. Her zaman söylüyorum, geçen mecliste de söyledim. Lütfen doğayı sevelim, doğayı koruyalım. O yüzden buralara ateş yakmamalıyız. o. Şu anda sahadayız. An be an sizlerle bilgi paylaşacağız.” dedi.

“Kampüsteki hayvanlar serbest bırakıldıktan sonra öğrenci yurtları boşaltılacak”

Çam ağaçlarının bulunduğu alanda yangının devam ettiğini, kozalakların yayılmasıyla yangının büyüdüğünü vurgulayan Bozbey, kampüsteki hayvanların güvenli alanlara tahliye edildiğini söyledi. Bozbey, öğrenci yurtlarının da boşaltılacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda çam ormanlarının olduğu bölgeye doğru da ilerliyor. Arada meşe kesimleri de var ama maalesef onları da üzülerek görüyoruz. Çamlığın başka bölümlerine taşındığını, çoğunlukla atların ve hayvanların bulunduğu bir alan vardı.” Ancak diğer hayvanların da serbest bırakılması sağlandı ancak ne olduğunu tahmin etmek mümkün değil, yangın bir anda çıktı. O zaman tabii ki yurtlarda da sorun oluyor. Bu talimatlar da verildi. “Yurtlar şu anda boşaltılacak. Şu anda insanların başına bir şey gelmemesi için tedbirlerimizi alıyoruz. Ama hiçbir canlının başına bir şey gelmesini önlemek istiyoruz. Bu nedenle yangının bir an önce söndürülmesi için mücadele ediyoruz. “

ALEVLERE KAPILMAKTAN SON DAKİKA'DA KURTULDLAR

Bursa Uludağ Üniversitesi'nin (BUÜ) Bursa'daki yerleşkesinin de aralarında bulunduğu ormanda yayılan anız yangınına karadan 150 kişi, havadan 4 helikopter müdahale etmeye devam ederken, bölgeye ve TOMA'ya da iş makineleri gönderildi. Çam ve meşe ormanında çıkan yangın rüzgar nedeniyle söndürülemezken, Orman Müdürlüğü ekipleri alevlere müdahale ederken, yangını görüntüleyen gazeteciler de alevlere kapılmaktan son anda kurtuldu. hızla ilerliyorlardı. Panik anları cep telefonu kamerasına yansıdı.

ÖĞRENCİ YURTLARI TAHLİYE EDİLDİ

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) yerleşkesinin de aralarında bulunduğu ormandaki yangın devam ediyor. Yangının binalara ulaşmasını engellemek için kara ve hava operasyonları devam ederken, kampüsteki öğrenci yurtları da boşaltıldı. Öğrenciler eşyalarını toplayıp çantalarıyla kampüste buluşma alanı olarak belirlenen cami inşaat alanına gittiler. Atlar başta olmak üzere kampüsteki hayvanlar da tahliye edildi.

CUMHURİYET GÜNÜN SİPARİŞİNİ GETİRDİ

Gazetemizin 29 Haziran sayısında Mert Öner'in yayımladığı haberde anız yangınlarına dikkat çekildi.

“Uzmanlar anız yangınlarıyla mücadelede ilk adımın denetim olduğunu söylüyor” başlıklı haberde uzmanlar, yangınlarla ilgili cezaların artırılması yönünde görüş bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir