ETH'nin fiyatı bugün neden arttı? Ethereum İncelemesi

Ethereum'un yerel tokeni Ether (ETH), son 24 saatte yaklaşık %4,5 artışla 3.550 dolara ulaştı. Şaşırtıcı bir şekilde, bu yükselişin arkasındaki ana itici güç SEC'in Ethereum'a yönelik soruşturmalarını sonlandırma kararıydı.

Ethereum geliştiricisi ConsenSys 19 Haziran'da X'te yaptığı bir paylaşımda “SEC Uygulama Bölümü bize Ethereum 2.0 ile ilgili soruşturmasını kapattığını duyurdu” dedi ve bunun “Ethereum geliştiricileri, katılımcı teknoloji sağlayıcıları ve endüstri için büyük bir zafer” olduğunu ekledi. “

Kaynak: TradingView

SEC'in kararı, VanEck, BlackRock, Fidelity ve diğer Wall Street firmalarının, spot Ether ETF'lerinin kendi borsalarında listelenmesine ve işlem görmesine izin veren 19b-4 başvurularını onaylamasının ardından geldi.

Bloomberg analisti Eric Balchunas, Ether ETF'lerinin 2 Temmuz'da işlem görmeye başlamasını bekliyor. K33 Research ayrıca bu yatırım ürünlerinin piyasaya sürülmesinden sonraki ilk beş ay içinde 4 milyar dolarlık giriş çekeceğini öngörüyor ve bu da ETH tokenlerine yönelik güçlü talebin yakında ortaya çıkacağını gösteriyor.

Borsalardaki Ether bakiyesi 8 yılın en düşük seviyesinde

Glassnode'a göre, tüm kripto para borsalarının elinde bulunan toplam Ether miktarı, 18 Haziran'da Temmuz 2016'dan bu yana en düşük seviye olan 12,20 milyon ETH'ye düştü.

Borsalardaki Ethereum bakiyesi. Kaynak Glassnode

Kripto para borsalarından Ether çıkışlarındaki artış, kripto para biriminin fiyat artışıyla uyumlu hale geldi; bu da satış baskısının azaldığını ve ETH'yi özel cüzdanlarda veya merkezi olmayan protokollerde tutma tercihinin arttığını gösteriyor.

Örneğin, resmi Ethereum staking adresleri, Aralık 2020'deki lansmanından bu yana varlıklarını istikrarlı bir şekilde artırdı ve şu anda 19 Haziran itibarıyla 46.418 milyon ETH'ye sahip.

Ethereum Toplam ve Etkin Hisse Kanıtı Bakiyesi. Kaynak: Glassnode

Bu büyüme, Ethereum'un Mart 2023'teki Şanghay Yükseltmesine rağmen devam ediyor; Bu güncelleme, ETH stakerlarının tokenlarını süresiz olarak kilitlemek zorunda kalmasını engelledi.

Çoğu yatırımcının, mevcut durumda bunu yapma olanağına sahip olmasına rağmen stake ettikleri ETH'leri geri çekmemiş olması, stakingin istikrar ve ödüller gibi faydalarının satışa göre tercih edildiğini gösteriyor. Bu, önümüzdeki haftalarda Ether fiyatı için yükseliş eğilimine işaret ediyor.

ETH fiyatı kritik destekten döndü

ETH fiyatı bugün teknik desteği 3.500 dolara yakın test ettikten sonra arttı. Bu seviye, 50 günlük üstel hareketli ortalamayı (50 günlük EMA; kırmızı dalga), 0,5 Fibonacci geri çekilme seviyesini ve baskın yükselen kanal trendinin alt trend çizgisini içerir.

ETH/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak Ticaret Görünümü

Ether'in temmuz ayı için yukarı yönlü hedefi, yükselen kanalının üst trend çizgisi gibi görünüyor ve 1.618 Fibonacci çizgisine yaklaşık 4.853 dolar seviyesinde yaklaşıyor. Bu tahmin, benzer fiyat hareketlerine yol açan alt trend çizgisi öncesindeki toparlanmalara dayanıyor.

Tersine, yükselen kanalın alt trend çizgisinin altına kesin bir kırılma, ETH'nin Temmuz ayında 200 günlük EMA'ya (mavi dalga) 3.040 dolar civarına düşme olasılığını artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir